KAS w globalnej walce z fałszywymi lekami – Operacja PANGEA XVII
KAS po raz kolejny, wraz z innymi organami i instytucjami z blisko 90 krajów uczestniczyła w międzynarodowej operacji PANGEA XVII, koordynowanej przez INTERPOL.
Wspólne działania miały na celu zwalczanie nielegalnego handlu lekami i wyrobami medycznymi. Kontrole były prowadzone w okresie grudzień 2024 r. – maj 2025 r., znacznie dłużej niż w poprzednich edycjach. Wzmożone wysiłki służb i instytucji na świecie przyniosły efekty w postaci:
- 769 zatrzymanych osób,
- 123 zlikwidowane zorganizowane grupy przestępcze,
- 50,4 mln dawek zatrzymanych podrobionych lub nielegalnych leków,
- 65 mln USD szacowanej wartości zabezpieczonych produktów.
Działania kontrolne KAS prowadzone w trakcie operacji przyniosły efekty w postaci ujawnienia i zatrzymania prawie 60 tys. sztuk nielegalnych produktów różnych jednostek miary (tabletki, saszetki, butelki, spraye oraz inne),
o różnorodnym przeznaczeniu. Działania operacyjne prowadzone były m.in. w sortowniach przesyłek, na lotniskach, w centrach logistycznych, na przejściach granicznych oraz na drogach.
Największa grupa zatrzymanych produktów to środki wspomagające układ pokarmowy, środki działające na układ nerwowy, w tym psychostymulanty, leki przeciwlękowe, suplementy diety, produkty ziołowe oraz środki psychoterapeutyczne. Inne skonfiskowane produkty obejmują m.in. sterydy anaboliczne, środki przeciwbólowe oraz leki na inne zaburzenia. Wśród nielegalnych wyrobów medycznych znalazły się, m.in. urządzenia ssące do oczyszczania dróg oddechowych, serwety chirurgiczne, inhalatory, plastry rozgrzewające, igły oraz strzykawki. Znaczącą grupę produktów stanowiły produkty weterynaryjne przeznaczone dla zwierząt. Szacunkowa wartość zabezpieczonych przez KAS produktów wyniosła ponad 800 tys. zł
Najwięcej nielegalnych produktów pochodziło z Indii oraz Ukrainy, a w dalszej kolejności ze Stanów Zjednoczonych, Republiki Korei, Rosji, Białorusi. Produkty, potencjalnie zagrażające zdrowiu i życiu, w większości miały trafić do polskich odbiorców lub też do odbiorców z krajów Unii Europejskiej.
- W okresie grudzień 2024 r. – maj 2025 r. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) realizowała działania kontrolne w ramach XVII edycji międzynarodowej operacji o kryptonimie PANGEA, wymierzonej w obrót podrabianymi lub nielegalnymi produktami leczniczymi oraz wyrobami medycznymi.
- Działania były prowadzone na terenie 90 państw, przy zaangażowaniu różnych służb.
- KAS zatrzymała prawie 60 tys. sztuk nielegalnych produktów.
- W Polsce w operację zaangażowana była także Policja oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Zwalczanie nielegalnego handlu lekami to nie tylko kwestia prawa, ale przede wszystkim ochrony zdrowia. Produkty pochodzące z nielegalnych źródeł mogą zawierać nielegalne czy szkodliwe składniki lub nie zawierać żadnych substancji czynnych. Należy podkreślić znaczącą rolę KAS w przechwytywaniu produktów na granicy, zanim trafią do odbiorców w Polsce i na rynki europejskie. Udział KAS w operacji pokazuje, jak duże znaczenie ma prewencja i kontrola transgraniczna w zwalczaniu przestępczości farmaceutycznej.
Operacja PANGEA XVII podkreśla globalny wymiar problemu podrabianych leków i pokazuje, że walka z tym zjawiskiem wymaga skoordynowanej współpracy międzynarodowej. Celem INTERPOLU i wszystkich państw uczestniczących
w operacji jest ograniczenie nielegalnego obrotu lekami i produktami medycznymi. Przedsięwzięcie jest też narzędziem do promowania świadomego wyboru konsumenckiego i wskazuje na ryzyka związane z kupowaniem leków przez internet z nielegalnych źródeł. Operacja wspiera współpracę między krajami oraz organizacjami, które uczestniczą w akcji jako skuteczny sposób walki z procederem nielegalnego handlu fałszywymi lekami i wyrobami medycznymi.
Więcej o akcji w ujęciu międzynarodowym na stronie INTERPOLU pod linkiem:
Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego. Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru.
Jesteśmy obecni na www.onlineradio.pl/gromnik/
Radio Gromnik jest medialnym patronem dla: Strzelinianki, Kwarcytu Jeglowa, Hałas Team i STS Extreme Grom-Bike Intrawer Team oraz KPS Faraon Ziębice!
Chcesz aby Wasz klub był objęty radiowym patronatem? Napisz na messengerze lub wyślij email: [email protected]
Zaufali nam: Eko Okna S.A, Sinclair, WIT CNC, Tony, Gmina Ziębice, Restauracja Ratuszowa, Pizzeria Grotta del Gusto, Dom Mody Vanessa, Strzelinianka, Siedlisko Egniu, Elektro Partner, Mundi Podróże, Gmina Strzelin, Dom Krawca, Fundacja Atena, Gmina Ząbkowice Śląskie, STS Extreme Grom Bike Intrawer, Drogeria H2O, Wojsko Polskie, Stowarzyszenie Razem, Teatr Stajnia Metamorficzna, Med – Way Strzelin, Faraon Ziębice
Dziękujemy!