Radio Gromnik / Newsy / Turystyka / Kolejowe Szlaki Dolnośląskie w stylu retro

Kolejowe Szlaki Dolnośląskie w stylu retro

20 czerwca, 2025
Piotr Moc

W ostatni weekend czerwca miłośnicy kolei, podróży i dolnośląskich krajobrazów będą mieli niepowtarzalną okazję przeżyć prawdziwą przygodę – w historycznych wagonach ciągniętych przez legendarną lokomotywę spalinową SU45-079 „Fiat” z 1973 roku, należącą do ALS s.c.

Będą to aż dwa dni wyjątkowych przejazdów po najpiękniejszych i trasach kolejowych Dolnego Śląska. Projekt „Kolejowe Szlaki Dolnego Śląska” zorganizowany przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zabierze pasażerów w sentymentalną podróż w czasie – z widokami na Karkonosze, Góry Sowie, mosty, tunele i zabytkowe dworce.

Sobota, 28 czerwca – Wrocław – Jelenia Góra – Piechowice
Bilety: https://bilety.kskwroclaw.pl/#/event/kolejowe-szlaki-dolnego-slaska:-pociagiem-do-jeleniej-gory-i-piechowic-2025-06-28

Tego dnia czeka nas widowiskowa podróż przez kotliny, doliny i góry. Pociąg retro z historycznymi wagonami z lat 20. wyruszy z Wrocławia Głównego przez Jaworzynę Śląską, Wałbrzych i Marciszów do Jeleniej Góry, gdzie można przesiąść się na specjalny pociąg retro do Karpacza – po latach znów dostępny dla turystów. Podczas powrotu z Jeleniej Góry do Wrocławia skład pociągu retro będzie zestawiony z wagonów z lat 70.!

W tym dniu KSK szykuje też wyjątkową atrakcję dla wszystkich miłośników kolei – po raz pierwszy od ponad 30 lat na stacji w Karpaczu pojawi się „Fiat”, czyli zabytkowa lokomotywa spalinowa SU45! Ostatnie rozkładowe pociągi z lokomotywą tej serii kursowały do Karpacza według rozkładu jazdy 1995/96. Równocześnie, lokomotywa SP42-001 poprowadzi pociąg retro z Jeleniej Góry do Piechowic. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii Dolnego Śląska na jednej stacji – w tym samym czasie – spotkają się dwa składy retro, co z pewnością będzie historycznym momentem dla całego regionu i nie lada gratką dla entuzjastów kolei!

Dla chętnych oferowany jest także krótki przejazd z Jeleniej Góry do Piechowic – ten krótki, lecz niezwykle malowniczy przejazd to okazja do zobaczenia jednego z najpiękniejszych podgórskich odcinków kolei na Dolnym Śląsku. Linia prowadzi przez serce Kotliny Jeleniogórskiej, z widokami na Śnieżkę i pasmo Karkonoszy, docierając do urokliwych Piechowic – bramy do Szklarskiej Poręby.

Na całej trasie z Wrocławia przez Jelenią Górę do Piechowic w składzie pociągu retro będzie wagon rowerowy. Dołączony specjalnie z myślą o miłośnikach rowerowych wycieczek po Dolnym Śląsku.

Niedziela, 29 czerwca – Góry Sowie, tunele i linie, które jeszcze niedawno były zapomniane
Bilety: https://bilety.kskwroclaw.pl/#/event/kolejowe-szlaki-dolnego-slaska:-pociagiem-w-gory-sowie-i-do-mieroszowa-2025-06-29

Drugi dzień weekendu retro to prawdziwa uczta dla miłośników dzikich krajobrazów, zabytkowej infrastruktury i linii kolejowych, które jeszcze niedawno były zapomniane. W niedzielę, 29 czerwca, KSK zaprasza na trzy różne przejazdy zabytkowym składem prowadzonym przez lokomotywę SU45-079 – ostatniego czynnego “Fiata” w historycznych barwach. Tym razem odkryjemy serce Dolnego Śląska z torów, które prowadzą przez malownicze doliny, tunele i serpentyny w Góra Sowich oraz Wzgórzach Włodzickich.

Pierwszy poranny kurs z Wrocławia do Jedliny Zdroju przez Świdnicę to przejazd linią 266 – dawną „Koleją Bystrzycką”. To właśnie tutaj, jadąc doliną rzeki Bystrzycy, wielokrotnie przecinamy jej nurt na zabytkowych mostach, podziwiając z okien składu monumentalne wiadukty, ostre łuki i niezwykłe widoki na Góry Sowie. Linia ta, zbudowana na początku XX wieku, jest przykładem kunsztu dawnych inżynierów, a jej przebieg przez wąskie doliny i górskie półki skalne przypomina kolejowe szlaki alpejskie. Po dotarciu do Jedliny pasażerowie mają możliwość zwiedzania urokliwego uzdrowiska, pełnego ciszy, zieleni i historycznych willi.

Kolejny odcinek wiedzie z Jedliny Zdroju do Nowej Rudy i z powrotem, trasą wiodącą przez serce Gór Sowich – przez najpiękniejsze krajobrazowo fragmenty dawnej linii 286. To właśnie tu odnaleźć można świetnie zachowane, XIX-wieczne dworce, jedne z najwyżej położonych wiaduktów kolejowych w Polsce oraz monumentalne obiekty inżynieryjne – a wszystko to otoczone leśnymi zboczami i górskimi panoramami. Pociąg zatrzyma się na stacji Głuszyca Górna skąd możemy wybrać się na zwiedzanie Podziemnego Miasta Osówka (przerwa od przyjazdu do odjazdu pociągu to 6h). W Nowej Rudzie będzie czas wolny na zwiedzanie – m.in. klimatycznego centrum miasta lub kopalni.

Screenshot

Finałem niedzielnego dnia będzie spektakularny przejazd w kierunku Mieroszowa przez Wałbrzych Główny. Retro skład pokona nie tylko najdłuższy tunel kolejowy poza aglomeracją w Polsce, liczący aż 1601 metrów długości(pod Małym Wołowcem), ale także drugi pod względem długości tunel tej linii – pod Świerkową Kopą. Trasa wije się serpentynami, przechodząc przez przełęcze, doliny i strome zbocza pomiędzy Dzikowcem Wielkim a wzniesieniem Kamienna. To jedno z najbardziej spektakularnych osiągnięć dawnej kolei na Dolnym Śląsku – linia wspina się tu na wysokość ponad 400 metrów n.p.m., przekracza wąwozy i przepaście na wysokich, kamiennych mostach, a wszystko to w otoczeniu dzikiej przyrody i pięknych panoram. W samym Mieroszowie na pasjonatów kolei czeka jeszcze jedna niespodzianka – zachowana, funkcjonująca sygnalizacja kształtowa, której widok przenosi w czasy świetności historycznego kolejnictwa.

Całość podróży uzupełniają opowieści przewodnika – zarówno przez radiowęzeł w czasie jazdy, jak i podczas postojów – który w barwny sposób łączy historię kolei z dziejami regionu, architektury i przemysłu. Niedzielne przejazdy to nie tylko podróż zabytkowym składem, ale także wyjątkowa okazja do poznania mniej znanych, a absolutnie zachwycających zakątków Dolnego Śląska z zupełnie nowej perspektywy.

Materiał powstał we współpracy z Klubem Sympatyków Kolei we Wrocławiu / fot. Artur Wieczorek

Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego. Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru. Jesteśmy obecni na www.onlineradio.pl/gromnik/

Radio Gromnik jest medialnym patronem dla: Strzelinianki,  Kwarcytu Jeglowa, Hałas Team i STS Extreme Grom-Bike Intrawer Team! Chcesz aby Wasz klub był objęty radiowym patronatem?
Napisz na messengerze lub wyślij email: [email protected]

Zaufali nam: Eko Okna S.A, Sinclair, WIT CNC, Tony, Gmina Ziębice, Restauracja Ratuszowa, Pizzeria Grotta del Gusto, Dom Mody Vanessa, Strzelinianka, Siedlisko Egniu, Elektro Partner, Mundi Podróże, Gmina Strzelin, Dom Krawca, Fundacja Atena, Gmina Ząbkowice Śląskie, STS Extreme Grom Bike Intrawer, Drogeria H2O, Wojsko Polskie, Stowarzyszenie Razem, Teatr Stajnia Metamorficzna.

Dziękujemy!

Radio Gromnik | Moc lokalnych wieści