Moc lokalnych wieści – przegląd tygodniowy #2
22 marca br. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Strzelinie odbyła się kolejna edycja turnieju upamiętniającego znakomitego strzelińskiego tenisistę, Sławka Nowakowskiego. W zawodach wzięło udział ponad 40 młodych tenisistów stołowych z całej Polski. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach to:
Grupa starsza (2010-2013), dziewczęta – Julia Zalewska Grupa starsza (2010-2013), chłopcy – Michał Nowakowski Grupa młodsza (2014-2018), dziewczęta – Pola Olszewska Grupa młodsza (2014-2018), chłopcy – Hubert Dębowicz
Turniej zorganizowali: TKS Granit Strzelin, Strzelińskie Centrum Sportowo-Edukacyjne oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5. Wydarzenie wsparły Gmina Strzelin, Województwo Dolnośląskie oraz sponsorzy.
Również 22 marca br. Drużyna Tygrysy Strzelina zakończyła sezon 2024/2025 na 3. miejscu I Ligi Dolnośląskiej Siatkówki!
W pierwszym meczu o brązowy medal pokonała MUKS Ziemia Milicka 3:0, mimo ambitnej postawy rywali. Drugi mecz nie odbył się z powodu braków kadrowych w drużynie z Milicza, co oznaczało walkower i końcowy wynik 2:0 dla Tygrysów.
KS Brochów 2-1 Klub Sportowy Strzelinianka
Strzelinianka przegrała 2:1 z KS Brochów, w meczu, który pokazał, że drużyna nie zasłużyła nawet na punkt. Mimo osłabienia, zawodnicy nie mogą się usprawiedliwiać. Zabrakło charakteru, który zawsze był ich atutem. Trener podkreślił, że była to bolesna lekcja, ale liczy na to, że drużyna się podniesie. Młody skład zapłacił frycowe, ale to część procesu, który ma prowadzić do poprawy.
Młodzik Biały
Rozpoczął sezon od remisu 1:1 z Polonią Jaszowice. Mecz był pełen walki, a drużyna pokazała charakter, odrabiając straty z pierwszej połowy. To także debiut w tej kategorii dla Tomka Bocheńskiego, Filipa Czarnika i Janka Kopery.
Młodzik Żółty
W środę drużyna rozegrała mecz kontrolny z GKS „Czarni” Kondratowice, który był dobrym sprawdzianem przed ligą. W niedzielę, w meczu ligowym, drużyna pokonała Zorzę Pęgów, dzięki dobrze zorganizowanej grze.
Trampkarze
Mimo ambitnej postawy, trampkarze przegrali minimalnie ze Ślęzą Wrocław. Mecz dostarczył cennego doświadczenia, które z pewnością pomoże w kolejnych spotkaniach.
Juniorzy Starsi
W meczu z Polonią Wrocław, drużyna przegrała w rozgrywkach 2. ligi. Mimo porażki, juniorzy koncentrują się na kolejnych wyzwaniach i nie tracą nadziei na lepsze wyniki w przyszłości.
W sobotę, 22 marca 2025 roku, w Ząbkowicach Śląskich odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Śląskiego i Dolnośląskiego Karate Kyokushin, połączone z obchodami 35-lecia działalności Ząbkowickiego Klubu Karate Kyokushinkai. W zawodach wzięło udział 243 zawodników z 26 klubów, reprezentujących różne federacje karate. W kategorii seniorek powyżej 18 lat, zawodniczka Laura Piszczyk osiągnęła znaczący sukces, awansując do finału z drugiego miejsca. Ostatecznie uplasowała się tuż za podium, zajmując czwarte miejsce – wynik często określany jako najbardziej nielubiany przez sportowców.
Biorąc pod uwagę wysoką frekwencję oraz obecność zawodników z różnych federacji, jest to jednak godne uznania osiągnięcie. Warto również wspomnieć o sukcesach innych uczestników. Zawodnicy z Klubu Karate KyokushinKrzywicki Dojo z Legnicy zdobyli medale w konkurencji kumite. Z kolei Lena Santarius oraz Maksymilian Wojtas z Cieszyńskiej Szkoły Karate Kyokushin wrócili z mistrzostw ze złotymi medalami.
Obchody 35-lecia Ząbkowickiego Klubu Karate Kyokushinkai były doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz integracji środowiska karate w regionie. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów na macie!
22 marca w Bardzie odbyła się I Bardzka Rajza Górska, która przyciągnęła ponad 300 uczestników. Biegacze i piechurzy mieli do wyboru trasy o długości 15 km i 27 km, prowadzące przez malownicze tereny Gór Bardzkich. Organizatorzy zadbali o komfort uczestników – na trasach znajdowały się punkty kontrolne z poczęstunkiem, a na mecie czekały ciepłe posiłki przygotowane przez pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. KEN w Bardzie. Wszyscy otrzymali także pamiątkowe gadżety, a wyjątkowe, ręcznie wykonane medale od Mental Cut wręczyła Marta Ptasińska – Burmistrz Miasta i Gminy Bardo. Impreza była profesjonalnie zabezpieczona przez lokalnych ratowników z Trailpatrol, a organizacyjnie wspierali ją Fundacja Aktywności Regionalnej oraz Centrum Kultury i Biblioteka w Bardzie.
Uczestnicy zgodnie podkreślali wyjątkową atmosferę wydarzenia i zapowiedzieli swój powrót na bardzkie szlaki. Hasło „Bardo się podobało!” z pewnością znajdzie swoje odzwierciedlenie w kolejnych edycjach rajzy.
Wydarzenia kulturalne i sportowe w nadchodzący weekend.
Centrum Informacji Turystycznej w Strzelinie zaprasza na turystyczne powitanie wiosny!
Już w sobotę, 29 marca, na mieszkańców i turystów czekają wyjątkowe atrakcje. Zwiedzanie wieży ratuszowej odbędzie się o godzinie 10:00, 11:00 i 12:00. Ze względu na specyfikę miejsca obowiązują zapisy pod numerem 518 845 240, a grupy mogą liczyć maksymalnie 15 osób. O godzinie 15:00 ze skweru przy pomniku Legionisty wyruszy tematyczny spacer „Wzdłuż Murów Starego Strzelina”, podczas którego uczestnicy będą mogli zdobyć kolejną naklejkę do Książeczki Turysty.
Fundacja Ekopotencjał – Przestrzeń Możliwości zaprasza na akcję sprzątania, która odbędzie się w najbliższą niedzielę. Uczestnicy wybiorą się na spacer nad stawy, by wspólnie zadbać o czystość okolicy i usunąć odpady, które nie powinny trafić do natury. Na zakończenie wydarzenia dla wszystkich eko-bohaterów przewidziano wspólne ognisko.
31 marca 2025 w poniedziałek odbędzie się spotkanie z Arturem Żurkiem, autorem kryminału „Dr eF”, którego akcja toczy się we współczesnych Ząbkowicach Śląskich! Spotkanie odbędzie się 31 marca o godz. 18:00 w Izbie Pamiątek Regionalnych przy ul. Krzywej 1 w Ząbkowicach Śląskich. To doskonała okazja, by poznać autora, który po wielu latach pracy w międzynarodowych firmach doradczych, zdecydował się spełniać swoje marzenia i pisać książki. „Dr eF”to jego szóstą powieścią, a poprzednie tytuły, takie jak „Bunt zranionych”, „Powrotny z Wrocławia” czy „Strzygoń”, zdobyły uznanie czytelników.
Na spotkaniu będzie można nie tylko porozmawiać z autorem, ale także kupić książkę. Jeśli nie możecie czekać, „Dr eF” jest już dostępna w Izbie Pamiątek Regionalnych.
29 marca 2025 Zapraszamy na niesamowity koncert gitarowy, który odbędzie w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki! Będzie to wieczór pełen pasji, energii i wyjątkowych wrażeń muzycznych, w którym wystąpią trzy fantastyczne zespoły: Locus, Ranny Łoś oraz Kapela Bożków.
Podczas tego wydarzenia usłyszymy premierowy materiał z najnowszej płyty zespołu Kapela Bożków zatytułowanej „Neanderthalensis”, a także inne niezapomniane utwory, które na pewno porwą do wspólnej zabawy!
Koncert o godzinie 18:00, a wstęp na wydarzenie jest wolny – nie przegap okazji, aby być częścią tej niezapomnianej muzycznej podróży!
Wrocław
29 marca o godzinie 15:00 na Hali Świebodzki – food court we Wrocławiu odbędzie się Festiwal Kolorów. To wydarzenie, podczas którego uczestnicy obrzucają się kolorowymi proszkami, symbolizującymi radość i wiosnę. Wstęp jest wolny, a uczestnicy powinni przygotować się na ubrudzenie.
Od 28 do 30 marca w Concordia Design we Wrocławiu odbędzie się Wrocławska Feta. Festiwal Piwa, Wina i Sera. To trzydniowe wydarzenie oferuje degustacje różnych trunków oraz serów, a także warsztaty i spotkania z producentami. Bilety są dostępne na stronie organizatora.
Od 28 do 29 marca w godzinach 10:00–18:00 w Castorama Wrocław Korona odbędzie się akcja „Kwiaty za elektrograty”. Za oddanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego uczestnicy otrzymają kwiaty. To inicjatywa mająca na celu promowanie ekologicznego podejścia do utylizacji elektrośmieci.
29 i 30 marca w godzinach 10:00–18:00 w Czasoprzestrzeni we Wrocławiu odbędzie się BookSpace Wrocław. To wydarzenie dla miłośników książek, podczas którego odbędą się spotkania autorskie, warsztaty literackie oraz targi książki. Wstęp jest wolny.
Od 28 marca do 1 czerwca w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu będzie można obejrzeć wystawę „Freedom Climbers – wrocławianie w wysokich górach”. Ekspozycja prezentuje historie wspinaczy związanych z Wrocławiem.
29 marca o godzinie 14:00 w Czasoprzestrzeni we Wrocławiu odbędą się warsztaty ogrodnicze „Wiosna w Ogrodzie”. Uczestnicy dowiedzą się, jak przygotować ogród na wiosnę, jakie rośliny sadzić oraz jak dbać o zieleń. Wstęp jest wolny.
30 marca o godzinie 14:00 odbędzie się spacer z przewodnikiem „Tajemnice Uniwersytetu Wrocławskiego”. Uczestnicy poznają historię uczelni, jej tradycje oraz najważniejsze miejsca związane z jej działalnością. Zbiórka przy Ratuszu na Rynku
30 marca o godzinie 12:00 w Muzeum Etnograficznym Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu odbędą się warsztaty dla dzieci „Wiosna z bibuły”. Uczestnicy nauczą się tworzyć wiosenne ozdoby z bibuły. Warsztaty są bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona
Do 18 maja w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można obejrzeć wystawę „Moda – historia osobista”. Ekspozycja prezentuje historię mody na przestrzeni wieków oraz jej wpływ na społeczeństwo.
opracowała Monika Fabiś
Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego. Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru.
◦