Moc lokalnych wieści – przegląd tygodniowy #1
21 marca w Leśnictwie Gościęcice, w miejscu znanym jako „Trzy Dęby”, odbyła się akcja sadzenia lasu zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Strzelinie. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy powiatu, którzy wspólnie posadzili nowe drzewa, przyczyniając się do odbudowy lokalnych terenów leśnych.
Wielki sukces ucznia Szkoły Muzycznej w Strzelinie! Marcel Forgiel zdobył I nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Gloria Artis w Wiedniu, a także otrzymał nagrodę specjalną! To ogromne wyróżnienie dla młodego muzyka oraz duma dla całej szkoły i miasta. Gratulacje dla laureata i jego nauczycieli!
Natomiast 26 marca scena Strzelińskiego Ośrodka Kultury stała się miejscem niezapomnianych wrażeń artystycznych.
Uczniowie pierwszych klas szkoły muzycznej zadebiutowali przed publicznością w ramach koncertu „Pierwsze koty za płoty”. Występ był nie tylko ich pierwszą sceniczna próbą, ale także okazją do oficjalnego pasowania na uczniów szkoły muzycznej. Dyrektor szkoły, Karolina Figiel, po koncercie złożyła serdeczne gratulacje wszystkim uczestnikom i przeprowadziła ceremonię pasowania – moment pełen wzruszeń i dumy. W wydarzeniu uczestniczyli także Dyrektor Strzelińskiego Ośrodka Kultury, Lech Pąchalski oraz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Strzelin, Mariusz Kunysz. Gratulacje dla młodych artystów! Życzymy im wielu dalszych sukcesów muzycznych!
Gmina Strzelin otrzymała dotację w wysokości 131 150 zł, co stanowi 60% wartości projektu, w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028. Środki te, przeznaczone na rok 2025, zostaną wykorzystane na finansowanie posiłków dla dzieci w szkołach oraz osób dorosłych korzystających z Jadłodajni przy ul. Pocztowej 3.Obecnie pomocą objętych jest 95 dzieci oraz 60 dorosłych. Podpisana właśnie umowa o dofinansowanie umożliwi realizację tego ważnego przedsięwzięcia, wspierającego mieszkańców w trudnej sytuacji materialnej.
Statuetką: Zasłużony dla Rozwoju Sportu Lokalnego” została nagrodzona grupa STS Extreme Strzelin Grom Bike Team a miłośnicy kolarstwa górskiego mają powody do radości!
Na Wzgórzach Strzelińskich zakończyła się budowa nowej trasy S5 – niemal pięciokilometrowego odcinka pełnego mostków, band i technicznych fałdek, które pozwolą rowerzystom dosłownie oderwać się od ziemi. Oficjalne otwarcie jeszcze przed nami, ale niestety część niecierpliwych już testuje trasę, choć ścieżki Single Track Strzelin wciąż pozostają zamknięte. Równocześnie trwał remont istniejących już tras S1, S2, S3 i S4, które intensywnie użytkowane m.in. podczas Strzelińskiego Maratonu Rowerowego, wymagały modernizacji. Na razie jednak konieczna jest cierpliwość – oprócz remontów trwają także planowane wycinki drzew.
Na pierwsze oficjalne starty rowerowe nie trzeba będzie długo czekać – już w kwietniu kolarze wezmą udział w jubileuszowym 25. Bike Maratonie w Miękini oraz 8. edycji Henrykowskiego Maratonu Rowerowego. Zapisy wciąż trwają!
Więcej informacji o trasach i zawodach dostępnych jest na stronach organizatorów.
W drugim tygodniu marca Ziębice gościły 25-osobową grupę studentów oraz wykładowców z pięciu uczelni z Polski i Niemiec. Celem ich wizyty były warsztaty studenckie” Poznawanie lokalnego dziedzictwa żydowskiego w kontekście polsko-niemieckim”, które dotyczyły dokumentacji i zagospodarowania dziedzictwa żydowskiego w Ziębicach. Studenci z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Moguncji, UniwersytetuTechnicznego w Brunszwiku, Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Łódzkiej pracowali nad inwentaryzacją macew na kirkucie, dokumentowali synagogę oraz przygotowywali pomysły na jej przyszłe zagospodarowanie. W ramach warsztatów zrealizowano m.in. spotkania z uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ziębicach, którzy przedstawili swoje potrzeby i oczekiwania związane z synagogą. Studenci niemieccy zajmowali się dokumentowaniem synagogi i tworzeniem jej trójwymiarowego modelu. Najciekawszą propozycją była koncepcja przekształcenia budynku w miejsce spotkań młodzieży z kawiarnią, miejscami do pracy oraz skateparkiem. Warsztaty były realizowane w ramach projektu „Zaanektowanie i rewitalizacja” prowadzonego przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie oraz Bet Tfila w Brunszwiku. Projekt wspierały także Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Zajęcia były możliwe dzięki wsparciu mieszkańców Ziębic, w tym pani Aurelii Przybył oraz instytucji lokalnych. Projekt zakończył się spotkaniem podsumowującym, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele uczelni oraz władz Ziębic.
Ziębice zapraszają 12 kwietnia na Plac przed Ratuszem w Ziębicach, gdzie odbędzie się Jarmark Wielkanocny! W programie wiele atrakcji, w tym liczne stoiska z bogatą ofertą lokalnych wystawców oraz rozstrzygnięcie konkursów na wielkanocną palmę i kartkę świąteczną.
Odbędzie się również wiosenny koncert w wykonaniu podopiecznych SPOKO Studio Wokalne. Z uwagi na organizację wydarzenia, gmina informuje , że w dniach 11 i 12 kwietnia w godzinach popołudniowych (11.04) oraz do godziny 14:00 (12.04) wyłączona z ruchu będzie pierzeja przed Ratuszem. W związku z tym mogą wystąpić utrudnienia w komunikacji i parkowaniu.
W marcu 2025 roku burmistrz Ząbkowic Śląskich, Marcin Orzeszek, wraz z przedstawicielami Euroregionu Pomezí Čech, Moravy a Kladska – Euroregion Glacensis, uczestniczył w spotkaniu dotyczącym współpracy transgranicznej. Celem rozmów było omówienie wspólnych projektów mających na celu rozwój regionu przygranicznego oraz zacieśnienie relacji między samorządami po obu stronach granicy.
Euroregion Glacensis od lat pełni kluczową rolę w inicjowaniu i realizacji przedsięwzięć wspierających rozwój infrastruktury, turystyki oraz kultury w obszarach przygranicznych Polski i Czech. Współpraca ta przynosi korzyści mieszkańcom poprzez poprawę jakości życia oraz zwiększenie atrakcyjności regionu.
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, opublikowanych przez „Gazetę Wrocławską” 27 marca 2025 roku, powiat wrocławski został uznany za najbezpieczniejszy na Dolnym Śląsku. W zestawieniu uwzględniono liczbę przestępstw w przeliczeniu na mieszkańca, co pozwoliło na ocenę poziomu bezpieczeństwa w poszczególnych regionach. Powiat ząbkowicki odnotował 15 przestępstw na 1000 mieszkańców, co plasuje go wśród bezpieczniejszych regionów Dolnego Śląska.
W samych Ząbkowicach Śląskich wskaźnik ten wynosi 16 przestępstw na 1000 mieszkańców, co jest porównywalne z innymi miejscowościami w regionie, takimi jak Kamieniec Ząbkowicki czy Bardo.
Gmina Ząbkowice Śląskie ponownie wystąpiła do Polskich Kolei Państwowych S.A. z wnioskiem o przekazanie nieruchomości po zlikwidowanej linii kolejowej Ząbkowice Śląskie – Srebrna Góra. Celem jest przekształcenie tego terenu w trasę rowerową, która mogłaby stać się atrakcją turystyczną regionu.
Jednak, jak wynika z odpowiedzi otrzymanej od PKP S.A., obecnie nie ma możliwości przekazania tych gruntów. Koleje argumentują to koniecznością zachowania rezerwy terenu dla przyszłych inwestycji. Oznacza to, że projekt ścieżki rowerowej na tej trasie nie może zostać na razie zrealizowany.
Pomysł budowy trasy rowerowej na tej linii cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz lokalnych samorządów, w tym Gminy Ząbkowice Śląskie i Gminy Stoszowice. Oba samorządy liczą na dalsze rozmowy z PKP w celu znalezienia rozwiązania, które pozwoliłoby na realizację tego przedsięwzięcia.
W Bardzie w szybkim tempie postępują prace nad budową Centrum Turystyki Rowerowej. Zgodnie z harmonogramem inwestycja ma zostać ukończona na początku przyszłego roku. W ramach projektu powstaje budynek główny z zapleczem socjalno-sanitarnym dla wypożyczalni rowerów oraz trzy budynki noclegowe z apartamentami dwu- i trzyosobowymi. Inwestycja ma na celu rozwój turystyki rowerowej w regionie, który już teraz przyciąga miłośników aktywnego wypoczynku dzięki malowniczym trasom i singletrackom.
Gmina Bardo stawia na rozwój infrastruktury rowerowej, a budowa Centrum ma przyczynić się do wzrostu ruchu turystycznego oraz poprawy komfortu rowerzystów odwiedzających ten malowniczy region.
Więcej informacji na temat inwestycji i jej postępów można znaleźć na oficjalnych stronach Gminy Bardo.
opracowała Monika Fabiś
Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego. Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru.
◦