Pogoda: Sytuacja wymaga czujności, ale nie alarmu
Ważny komunikat Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
W przestrzeni publicznej pojawiły się niepokojące informacje o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce.
Co mówią dane i prognozy?
Prognozy rzeczywiście wskazują na większe niż ostatnio sumy opadów, zwłaszcza we wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. Jednak ich intensywność i dokładny zasięg są nadal trudne do przewidzenia. Szacowane prawdopodobieństwo opadów powyżej 20 mm na dobę wynosi od 5 do 35%.
Prawdopodobieństwo opadów ekstremalnych (powyżej 50 mm w 12 godzin) jest bardzo niskie.
Obecnie aż 73% stacji hydrologicznych w Polsce wskazuje na niskie stany wody. Oznacza to, że koryta rzek mają zdolność do przyjęcia dodatkowych opadów. Choć punktowo mogą wystąpić utrudnienia, aktualne ryzyko powodzi na dużą skalę jest niskie.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB stale analizuje dane. Służby, w tym służby wojewody, monitorują sytuację i są w gotowości do działania, jeśli zagrożenie się zwiększy. W razie potrzeby zostaną wydane ostrzeżenia i komunikaty.
Sytuacja wymaga czujności, ale nie alarmu – uspokaja Dolnośląski Urząd Wojewódzki
Prognozy wzmożonych opadów w dniach 7–13 lipca. Jakie są fakty?
W przestrzeni publicznej pojawiły się doniesienia o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce w przyszłym tygodniu. Czy rzeczywiście mamy powody do niepokoju? Oto, co mówią dane i prognozy meteorologiczno-hydrologiczne.
Źródło niepokoju
W ostatnich dniach w mediach pojawiła się publikacja wskazująca na ryzyko wystąpienia bardzo wysokich opadów nad obszarem Polski w nadchodzącym tygodniu. Choć tylko tytuł publikacji był alarmujący, a treść stonowana, wywołała ona spore poruszenie w przestrzeni publicznej. Dodatkowo pojawiają się incydentalnie wyliczenia średnioterminowych numerycznych modeli pogody, wskazujące na możliwość wzmożonych opadów deszczu w przyszłym tygodniu. Prognozy te są niestabilne i skrajnie zmieniają swoje wyliczenia dla obszaru Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski.
- Modele średnioterminowej numerycznej prognozy pogody wskazują, że największe prawdopodobieństwo intensywnych opadów dotyczy obecnie obszarów Rumunii, Ukrainy i Białorusi. Ze względu na zmienność prognoz, zasięg tych zjawisk może się jednak istotnie zmieniać. Nadal utrzymuje się bardzo duża zmienność wyników tych prognoz, w odniesieniu do opadów wyniki te skrajnie się zmieniają i to na znacznym obszarze Europy Środkowej i Wschodniej.
Jakie mogą być skutki?
- Opady rzędu 20 mm/24h lub nieco większe, choć lokalnie mogą powodować utrudnienia (np. w czasie burz), będą w wielu regionach korzystne w kontekście suszy.
- Opady przekraczające 50 mm/12h mogą stanowić zagrożenie, zwłaszcza, jeśli będą występować przez więcej niż 1 dzień, jednak obecnie ryzyko ich wystąpienia nad Polską jest bardzo niskie.
Czy grozi nam powódź?
Zgodnie z aktualnymi wynikami numerycznych modeli pogody prawdopodobieństwo wystąpienia opadów ekstremalnych w naszym kraju jest stosunkowo niewielkie, jednak nadchodzący tydzień zapowiada się bardziej zasobny w opady atmosferyczne niż miniony okres. Przełoży się to na wzrosty stanu wody, przede wszystkim na mniejszych ciekach, lokalnie możliwe jest wystąpienie zagrożenia hydrologicznego. Na dziś ryzyko wystąpienia wielkoskalowej powodzi w Polsce jest niskie. Sytuacja jednak wymaga obserwacji i analizy ze względu na specyfikę numerycznych prognoz pogody.
Pełny komunikat na stronie RCB:
CZY GROZI NAM NIŻ GENUEŃSKI? – WYJAŚNIAMY…
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA PONIŻEJ ⬇️
Niedawno, w sieci pojawiło się sporo sformułowań o potencjalnie nadchodzącym do Polski – niżu genueńskim. Temat wszystkim dość znany, bo są to niże przynoszące przeważnie duże akumulacje opadów atmosferycznych, głównie w górach i na wyżynach, ale również przy specyficznych warunkach na nizinach. Zwykle powodują one gwałtowne przyrosty stanów wód, prowadząc do powodzi jak min. w roku 1997, 2010 czy 2024. Pochodzą one wprost z Morza Śródziemnomorskiego znad Zatoki Genueńskiej (stąd nazwa). Aby doszło do dynamicznej cyklogenezy i rozwoju takiego ośrodka niskiego ciśnienia, potrzebny jest spływ wychłodzonych mas powietrza nad rozgrzany akwen. Taka sytuacja będzie mieć niebawem czas i miejsce. Ale czy to wystarczy?
➡️ Sytuacja baryczna nad kontynentem europejskim zaczyna ulegać zmianie. Od obszaru obniżonego geopotencjału na północy kontynentu niebawem ma oderwać się tzw. kropla chłodu. Według prognoz modeli numerycznych, wychłodzona masa pochodzenia atlantyckiego ma spłynąć wprost nad akwen Morza Śródziemnegooraz generalnie nad kontynent europejski. Pojawią się zatem warunki do rozwoju głębokich ośrodków niskiego ciśnienia, które pod wpływem nasilonego prądu strumieniowego w górnej troposferze, mogą zacząć wędrować z południa na północ Europy, po charakterystycznych trasach np. Vb.
Mocno uwodnione strefy opadowe związane z rozwojem takich niżów są już prognozowane min. dla północnych Włoch, Austrii, Chorwacji czy Szwajcarii przez wiele modeli numerycznych. Teraz pozostaje jedynie kwestia, czy zapanują odpowiednie warunki, aby obfite i intensywne opady przywędrowały aż do Polski. Przede wszystkim nadzieje należy pokładać w istotnie nasilonym prądzie strumieniowym. To on musi dawać paliwo i pompować do niżu również cieplejsze i wilgotne masy powietrza.
Rozbieżności w modelach są spore. Zasadniczo już od poniedziałku spodziewamy się nad Polską wzrostu prawdopodobieństwa opadów. Mimo wszystko główne oddziaływanie niżu genueńskiego było by spodziewane na okres wtorek-piątek. Na obecną chwilę faworyzowane są głównie południowe, wschodnie i częściowo centralne regiony kraju. Potencjalne sumy opadowe będą wahać się od 30 do 70 mm. W ekstremalnych przypadkach być może nawet 100-150 mm 🌧️. Mimo wszystko na dokładne przybliżanie najbardziej zagrożonych obszarów przyjdzie jeszcze czas. Wszystko rozjaśni się na przełomie jutra i poniedziałku. Wiązki modeli wskazują na spore szanse większych i długotrwałych opadów nad Polską. Niebawem główne realizacje powinny zacząć podążać za nimi.
Oczywiście nie grozi nam potencjalna powódź! Owszem opady mogą być intensywne i spore, w dość krótkim czasie. Miejmy natomiast pod uwagą obecną sytuację hydrologiczną i panujący każdy rodzaj suszy. Ziemia jest spragniona. Najbardziej niebezpieczne będą opady, w początkowej fazie kiedy to mocno wysuszona ziemia nie będzie w stanie przyjmować takich ilości wody. Przy większych natężeniach opadów niewykluczone będą wtedy powodzie błyskawiczne. Mimo wszystko taki przebieg sytuacji synoptycznej, w przyszłym tygodniu może poprawić sytuację hydrologiczną w kraju.
Zaglądajcie na kanał nadawczy Messenger BurzeInfo. Link do tego kanału znajdziecie w komentarzach pod tym postem. Tam na bieżąco będziemy monitorować prognozy.
Źródło: WxCharts
https://www.facebook.com/share/p/16dZ9v1iXn/?mibextid=wwXIfr
Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego. Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru.
Jesteśmy obecni na www.onlineradio.pl/gromnik/
Radio Gromnik jest medialnym patronem dla: Strzelinianki, Kwarcytu Jeglowa, Hałas Team i STS Extreme Grom-Bike Intrawer Team oraz KPS Faraon Ziębice!
Chcesz aby Wasz klub był objęty radiowym patronatem? Napisz na messengerze lub wyślij email: [email protected]
Zaufali nam: Eko Okna S.A, Sinclair, WIT CNC, Tony, Gmina Ziębice, Restauracja Ratuszowa, Pizzeria Grotta del Gusto, Dom Mody Vanessa, Strzelinianka, Siedlisko Egniu, Elektro Partner, Mundi Podróże, Gmina Strzelin, Dom Krawca, Fundacja Atena, Gmina Ząbkowice Śląskie, STS Extreme Grom Bike Intrawer, Drogeria H2O, Wojsko Polskie, Stowarzyszenie Razem, Teatr Stajnia Metamorficzna, Med – Way Strzelin, Faraon Ziębice
Dziękujemy!