Radio Gromnik / Newsy / Nauka / Sonda Kosmos 482 spadła do Oceanu Indyjskiego

Sonda Kosmos 482 spadła do Oceanu Indyjskiego

9 maja, 2025
Piotr Moc

Nowe informacje…

Według Roskosmosu, wejście w atmosferę obiektu Kosmos 482 miało miejsce o 8:24 CEST, 560 km na zachód od wyspy Middle Andaman. Obiekt spadł do Oceanu Indyjskiego na zachód od Dżakarty.

Ostatni przelot sondy Cosmos 482 nad europejskim sensorem nastąpił o godzinie 08:04 CEST, co przyjmuje się jako środek okna deorbitacji, z niepewnością +/-20 min.
Około godziny 09:50 CEST, spodziewany był kolejny przelot sondy Cosmos 482 nad europejskimi sensorami.
Aktualnie obiekt nie został odnotowany przez dostępne źródła danych w Europie, co oznacza, że wszedł w atmosferę Ziemi. Na obecną chwilę, nie ma sygnałów, aby obiekt mógł wejść w atmosferę Ziemi nad Polską.

Źródło: https://polsa.gov.pl/wydarzenia/sonda-cosmos-482-zdeorbitowana-stan-na-10-05-2025-r-godz-poranne/

Szansa, że radziecka sonda Kosmos 482 spadnie jutro na Polskę, jest teraz większa niż kiedykolwiek wcześniej! – pisze Karol Wójcicki na portalu Z głową w gwiazdach.

https://www.facebook.com/share/p/16HJHts2pd/?mibextid=wwXIfr

Zgodnie z obietnicą wracam do Was z najnowszymi informacjami na temat zbliżającej się niekontrolowanej deorbitacji sondy Kosmos 482 – starej radzieckiej konstrukcji wystrzelonej ponad 50 lat temu w kierunku Wenus, która wskutek awarii utknęła na orbicie okołoziemskiej. Jutro ten niezwykły artefakt eksploracji kosmosu spadnie na Ziemię. Najpewniej – dosłownie spadnie!

Więcej o historii sondy przeczytacie w jednym z moich ostatnich wpisów:
https://www.facebook.com/share/p/1GKdDnmZvn/

Przez ostatnie dni obserwatoria na całym świecie z dużą uwagą śledzą zmiany orbity Kosmosu 482. To półtonowa konstrukcja zaprojektowana z myślą o przetrwaniu wejścia w ekstremalnie gęstą atmosferę Wenus. Oznacza to, że ziemska atmosfera raczej nie zrobi na niej większego wrażenia i sonda bez większych problemów dotrze na powierzchnię w jednym kawałku. Właśnie dlatego kluczowe jest dokładne określenie, gdzie i kiedy uderzy.

Po ostatnich obserwacjach udało się znacząco zawęzić okno niepewności – w tej chwili wynosi ono już „tylko” około 10 godzin (wcześniej było to 26 godzin, potem 16 godzin).

W tym oknie czasowym dojdzie do dwóch przelotów sondy bezpośrednio nad Polską:

1. Pomiędzy 06:36:45 a 06:37:20
Trajektoria: Jelenia Góra – Terespol

2. Pomiędzy 08:06:30 a 08:07:50
Trajektoria: Zielona Góra – Łódź – Włodawa

I właśnie ten drugi przelot powinien teraz szczególnie zwrócić naszą uwagę.

Środek okna niepewności, będący najbardziej prawdopodobnym momentem wejścia sondy w ziemską atmosferę, przypada obecnie na godzinę 08:07:26, czyli DOKŁADNIE w trakcie tego przelotu nad Polską!

Warto zaznaczyć, że okno niepewności nadal jest dość szerokie, a dane mogą się jeszcze nieco zmienić, jednak na ten moment scenariusz wejścia nad Polską jest jak najbardziej realny.

Czy w takim razie, gdyby doszło do deorbitacji nad Polską, moglibyśmy coś zobaczyć?
Najprawdopodobniej nie, ponieważ cała Polska będzie w tym czasie pokryta niskimi chmurami, a nad Mazowszem przemieszczać się będzie niż, który przyniesie deszcz.

– Jeśli znajdziecie się w pobliżu wspomnianej trajektorii, zaplanujcie sobie kilkunastominutowy pobyt na zewnątrz i nastawcie uszu! Gdyby sonda weszła w atmosferę nad naszym obszarem, to po kilku minutach najprawdopodobniej usłyszymy głośny huk związany z jej przejściem do prędkości poddźwiękowej w niższych warstwach atmosfery – podobnie jak miało to miejsce podczas wejścia szczątków drugiego stopnia rakiety Falcon 9.

Ja sam jutro rano wyruszam w okolice Białobrzegów na północ od Radomia (niestety nic nadal nie wyląduje na lotnisku w Radomiu, ponieważ trajektoria przebiega nieco na północ od miasta). Wyposażony w mikrofony będę nasłuchiwał otoczenia. Kto wie, co usłyszymy?

Karol Witold Wójcicki – polski popularyzator astronomii, dziennikarz popularnonaukowy, prezenter telewizyjny.

Pamiętajcie! Orbita sondy dynamicznie się zmienia i te dane mogą ulec dalszej ewolucji. Nie powinno to być powodem do paniki, jednak warto mieć świadomość tego, co się dzieje. Odpowiednie służby z pewnością są już informowane przez Polską Agencję Kosmiczną (która wyraźnie informuje w komunikatach, że „oficjalne informacje dotyczące przewidywania wejścia sondy Cosmos 482 w atmosferę Ziemi dostępne są WYŁĄCZNIE za pośrednictwem oficjalnych kanałów informacji rządowej” – pisze Karol Wójcicki.

zródło: https://www.facebook.com/share/p/1Eo39o87Nf/?mibextid=wwXIfr

POLSA oraz odpowiedzialne służby rządowe aktywnie monitorują trajektorię orbitalną sondy COSMOS 482.
W najbliższych dniach obiekt wejdzie w atmosferę Ziemi i może nie spalić się całkowicie, a jego szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Obecnie ponowne wejście sondy w atmosferę Ziemi przewidywane jest na 10 maja 2025 r. ok. godz. 04:02 CEST z niepewnością +/- 13 godzin. Przewidywane są dwa przeloty sondy nad terytorium Polski, pierwszy w dniu 10 maja w godzina 06:40 – 06:42 CEST w pasie Jelenia Góra – Biała Podlaska, drugi w godzinach 08:11 – 08:13 CEST, w pasie Zielona Góra Lublin. Obiekt może nie spalić się całkowicie, a jego szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Oficjalne informacje dotyczące przewidywania wejścia w atmosferę Ziemi sondy COSMOS 482 dostępne są wyłącznie za pośrednictwem oficjalnych kanałów informacji  rządowej.

POLSA i instytucje rządowe nie autoryzują i nie odpowiadają za informacje publikowane w innych niż oficjalne kanałach.

Źródło:

Komunikat POLSA – sonda COSMOS 482, stan na 8.05.2025 godz. 16.03

 

Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego. Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru. Jesteśmy już obecni na www.onlineradio.pl/gromnik/

Radio Gromnik jest medialnym patronem dla: Strzelinianki,  Kwarcytu Jeglowa, Hałas Team i STS Extreme Grom-Bike Intrawer Team!
Chcesz aby Wasz klub był objęty radiowym patronatem?
Napisz na messengerze lub wyślij email: [email protected]

 

Radio Gromnik | Moc lokalnych wieści