Wody Polskie: Stop powodzi!
Wrocławskie Wody Polskie realizują zadania polegające na usuwaniu skutków ubiegłorocznej powodzi i zabezpieczaniu obiektów hydrotechnicznych oraz koryt rzecznych. Prace odbywają się aktualnie w obrębie zbiornika Topola, na rzece Białej Głuchołaskiej, na rzece Białej Lądeckiej i na potoku Morawka, na rzece Nysie Kłodzkiej, a także na pięciu ciekach w powiecie nyskim – Bodzanowski Potok, Mora, potok Gierałcicki, Oleśnica i Głuchołazka. Realizacja prac umożliwi również odbudowę i odtworzenie niezbędnej infrastruktury i obiektów na przyległych terenach dotkniętych powodzią.
Zbiornik w Stroniu Śląskim znów chroni mieszkańców
31 marca 2025 roku zakończyły się prace zabezpieczające suchy zbiornik przeciwpowodziowy w Stroniu Śląskim na potoku Morawka. Obiekt odzyskał zdolność do czasowego opóźnienia odpływu wody ze zbiornika. Na miejscu będą prowadzone jeszcze prace porządkowe w rejonie zapory i w korycie Morawki.
Roboty budowlane polegały na ukształtowaniu grodzy kamienno-betonowej w formie narzutu kamiennego z przelaniem betonu. 31 marca zakończyło się betonowanie ostatniego fragmentu grodzy, która zabezpiecza konstrukcję zbiornika.
W miejsce dotychczasowej zapory powstanie nowy, zaawansowany technologicznie obiekt. Docelowa przebudowa zbiornika będzie uzupełniającym elementem „Programu redukcji ryzyka powodziowego dla zlewni Nysy Kłodzkiej”, który jest poddawany konsultacjom społecznym, a następnie zostanie przedstawiony do zatwierdzenia stronie rządowej.
Zabezpieczamy zbiornik Topola

Prace zabezpieczające nadal trwają na zbiorniku wodnym Topola na Nysie Kłodzkiej. Wszystkie działania w obrębie obiektu hydrotechnicznego są wykonywane zgodnie z decyzją Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z 28 listopada 2024 roku, w którym nakazano do 1 czerwca 2025 roku wykonanie grodzy budowlanej w czaszy zbiornika zabezpieczającej przed niekontrolowanym przepływem wód ze zbiornika przez strefę zniszczonego przelewu powierzchniowego.
A tak było we wrześniu 2024…
W ubiegłym tygodniu kontynuowana była rozbudowa platformy technologicznej oraz nasypu pod platformę roboczą w śladzie planowanej kaszycy. Montowane są specjalne stalowe elementy wzmacniające konstrukcję zapory. Trwa scalanie ich za pomocą ściągów, które dodatkowo zwiększą stabilność. Od strony zbiornika wykonywany jest nasyp. Na miejscu cały czas pracuje sprzęt wraz z obsługą – koparki, palownice, dźwigi, wozidła i walec oraz podnośnik koszowy.
Przypominamy, że zbiornik wodny Topola na Nysie Kłodzkiej, oddany do eksploatacji na przełomie 2002 i 2003 roku, zlokalizowany jest na terenie gminy Kamieniec Ząbkowicki w województwie dolnośląskim. Znajduje się w dolinie rzeki powyżej Paczkowa, między miejscowościami Pomianów Górny, Błotnica i sięga do miejscowości Topola. Zapora zamyka zlewnię o powierzchni 2139 km2. Natomiast pojemność zbiornika przy maksymalnym poziomie piętrzenia to blisko 22 mln m³. W skład obiektu wchodzą: zapora ziemna czołowa, trzyprzęsłowa klapowa budowla zrzutowa z mostem, kanał odpływowy, elektrownia wodna, przepławka dla ryb oraz przelew powierzchniowy, który we wrześniu 2024 roku z powodu napływu zbyt dużej ilości wody uległ awarii.
Usuwamy skutki powodzi na Białej Lądeckiej i potoku Morawka
Wody Polskie prowadzą prace zmierzające do przywrócenia przepustowości koryt oraz zabudowy wyrw brzegowych powstałych w wyniku powodzi na rzece Białej Lądeckiej i potoku Morawka w powiecie kłodzkim. Celem prac jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców i ochrona infrastruktury, zwłaszcza na terenie miast Stronie Śląskie i Lądek-Zdrój. Pierwszy etap dotyczy odcinka rzeki od profilu mostu drogowego w Radochowie do ujścia rzeki w Krosnowicach. Drugi etap obejmuje odcinek rzeki Białej Lądeckiej od przygranicznych Bielic do Radochowa.
Roboty są prowadzone punktowo i obejmują m.in. zabezpieczanie wyrw, wykonywanie ubezpieczeń skarp, przewóz materiału, skarpowanie i plantowanie. Obecnie prace skupione są w obrębie miejscowości Ołdrzychowice Kłodzkie, Stary Gierałtów, Nowy Gierałtów, Bielice. Jednocześnie na bieżąco wykonawca prowadzi prace geodezyjne i wizje w terenie pod kątem usuwania zalegającego rumoszu drzewnego.
Prace porządkowe w obrębie koryta rzeki Nysa Kłodzka
Trwają intensywne prace porządkowe w obrębie koryta rzeki Nysa Kłodzka. Ubiegłoroczna wielka woda przyniosła nie tylko zniszczenia, ale też wiele odpadów – zarówno naturalnych, jak połamane konary drzew czy zbutwiała roślinność, ale również tych pozostawionych przez człowieka.
Prowadzone działania obejmują zbieranie śmieci naniesionych przez wodę, usuwanie posuszu roślinnego zalegającego w obrębie koryta oraz odpowiednią utylizację zgromadzonych materiałów. Zadanie realizowane jest na odcinku Nysy Kłodzkiej od miejscowości Bardo w górę rzeki. Dzięki zaangażowaniu pracowników oraz sprzyjającej pogodzie sukcesywnie przywracamy teren do stanu sprzed powodzi.
zródło: Wody Polskie
Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego. Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru. Wkrótce będziemy obecni na portalu https://onlineradio.pl
◦