Wielki Piątek w Dobroszowie
W Wielki Piątek w Kościele Katolickim w Polsce obrządek religijny koncentruje się na upamiętnieniu męki i śmierci Jezusa Chrystusa.
Jest to dzień powagi, zadumy i postu. Główne elementy liturgii obejmują:
Liturgia Męki Pańskiej
Odbywa się zwykle po południu lub wieczorem. Składa się z trzech części:
Liturgia Słowa. Czytania biblijne (m.in. opis męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana) i uroczysta modlitwa powszechna.
Adoracja Krzyża. Wierni oddają cześć krzyżowi przez ucałowanie lub inne gesty.
Komunia Święta. Rozdawana z hostii konsekrowanych w Wielki Czwartek, gdyż w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy Świętej.
Post i wstrzemięźliwość
– Obowiązuje ścisły post (jeden posiłek do syta, dwa lekkie) oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dla osób od 14. roku życia (wstrzemięźliwość) i od 18. do 60. roku życia (post).
Droga Krzyżowa
Popularna praktyka w wielu kościołach, odprawiana przed lub po liturgii, czasem także w plenerze.
Adoracja przy Grobie Pańskim
Po liturgii w kościołach przygotowuje się Grób Pański, gdzie wystawiany jest Najświętszy Sakrament i figura Chrystusa. Wierni adorują i modlą się do późnych godzin wieczornych.
W Wielki Piątek nie biją dzwony, ołtarze są obnażone, a liturgia ma charakter pokutny. To dzień ciszy i refleksji nad tajemnicą krzyża.
Droga Krzyżowa to nabożeństwo w Kościele Katolickim, które ma głębokie znaczenie duchowe i teologiczne. Upamiętnia ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa, od skazania na śmierć po złożenie do grobu. Rozważanie 14 stacji Drogi Krzyżowej (czasem z dodatkową, 15. stacją – Zmartwychwstaniem) pozwala wiernym:
Przeżywanie męki Chrystusa. Nabożeństwo pomaga w duchowym towarzyszeniu Jezusowi w Jego cierpieniu, budując więź z Jego ofiarą za zbawienie ludzkości.
Refleksja nad grzechem i odkupieniem. Rozważania stacji ukazują konsekwencje grzechu, ale także miłość Boga, który przez krzyż przynosi przebaczenie i zbawienie.
Pokuta i nawrócenie. Droga Krzyżowa zachęca do rachunku sumienia, żalu za grzechy i postanowienia poprawy, szczególnie w okresie Wielkiego Postu.
Solidarność z cierpiącymi. Medytacja nad cierpieniem Jezusa uczy współczucia i gotowości do niesienia własnego krzyża oraz wspierania innych w trudnościach.
Umocnienie wiary. Nabożeństwo wzmacnia nadzieję w zmartwychwstanie, przypominając, że krzyż prowadzi do zwycięstwa nad śmiercią.
W Polsce Droga Krzyżowa jest szczególnie popularna w Wielkim Poście, zwłaszcza w Wielki Piątek, i często odprawiana w kościołach lub plenerze (np. Kalwarie). Ma charakter wspólnotowy, ale może być też praktykowana indywidualnie, pomagając wiernym w głębszym przeżywaniu tajemnic wiary.
Najbardziej znane misteria wielkopiątkowe na świecie
W brazylijskich misteriach Męki Pańskiej biorą udział gwiazdy ekranu, w hiszpańskiej Sewilli w Wielki Piątek na ulice wychodzi kilkadziesiąt procesji, a na Filipinach wierni dla okazania swojej wiary dają się krzyżować.
Wielki Piątek to główny dzień tradycyjnych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii. Słynne są procesje w Sewilli. Tuż po północy na ulice miasta wychodzą najważniejsze pochody: Jezusa Wszechmocnego, Matki Bożej Nadziei i Matki Bożej z bazyliki Macarena. Procesje te już o świcie wracają do swoich kościołów i kaplic, aby zrobić miejsce kolejnym innym procesjom. W Sewilli funkcjonują 52 arcybractwa, z których każde przemierza miasto w osobnym pochodzie. Łącznie posiadają one ok. 100 „pasos”, czyli scen Męki Pańskiej. Wszystkie „pasos”, niesione na barkach, wychodzą w procesji w ciągu Wielkiego Tygodnia.
W Aragonii śmierć Chrystusa zapowiada tradycyjnie bicie setek bębnów. W niektórych hiszpańskich regionach, np. w Kordobie, pali się też tzw. „judasze”.
Uroczyste procesje odbywają się w Wielkim Tygodniu także w Brazylii – w zależności od regionu między Wielkim Wtorkiem i Wielkim Piątkiem. Mężczyźni wychodzą zazwyczaj z kościoła w jednym punkcie miejscowości i niosą z figurą Jezusa dźwigającego krzyż. Kobiety zaś rozpoczynają od innej świątyni podążając za figurą Matki Bożej Bolesnej. W wyznaczonym miejscu, często na głównym placu miasta dochodzi do „bolesnego spotkania Matki z Synem”. Tu kapłan wygłasza homilię. Po zakończeniu kazania formuje się jedna procesja z dwiema figurami, w trakcie której odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Misteria Męki Pańskiej odbywają się w różnych częściach kraju. Od 1992 r. w Wielki Piątek grupa teatralna „Roca Cacacultura” odgrywa sceny męki pańskiej w największej brazylijskiej „faweli” – dzielnicy nędzy – Rocinha w Rio de Janeiro. W zeszłym roku przedstawienie obejrzało je ok. 10 tys. osób.
Bodaj najbardziej znane misterium, wystawiane od ponad czterdziestu lat, ogrywa się w mieście Nova Jerusalem w stanie Pernambuco. Bierze w nim udział ok. 500 aktorów, w tym znane postaci życia publicznego. W zeszłych latach w rolę Marii Magdaleny wcielała się np. Miss Brazylii Natalia Guimaraes. Cały spektakl podzielony jest na dziewięć scen rozmieszczonych w różnych punktach miasta, a publiczność przemieszcza się wraz z aktorami. Bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób.
Z kolei na Filipinach w wiosce Cutud, 80 km na północ od Manili, żywy jest zwyczaj dobrowolnego ukrzyżowania w Wielki Piątek. Zazwyczaj poddaje się mu kilkanaście osób. Na kilka godzin przed przybiciem do krzyży półnadzy ochotnicy ubrani w kaptury biczują się bambusowymi prętami i kijami wysadzanymi kawałkami szkła. Mimo dużego stopnia grozy atmosfera jest świąteczna – sprzedawane jest piwo, lody, a nawet pamiątkowe bicze. Prominentni goście mogą oglądać ukrzyżowanie ze specjalnych platform widokowych.
Trzy osoby przybite do krzyża na Filipinach w ramach obchodów Wielkiego Piątku /TED ALJIBE / AFP /East News
Od lat 60. misterium w Cutud z miejscowej tradycji zmieniło się w atrakcję turystyczną szeroko opisywaną przez media. Ukrzyżowania zaczęto też urządzać w innych częściach Filipin. Kościół katolicki, którego wyznawcami jest ok. 80 procent z prawie 90 mln Filipińczyków, krytykuje krwawą tradycję jako wypaczenie wiary.
źródło: https://niezbednik.niedziela.pl/artykul/647/Wielki-Piatek-–-dzien-sadu-meki-i
Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego. Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru. Wkrótce będziemy obecni na portalu https://onlineradio.pl
◦