Watykan: Msza pogrzebowa papieża Franciszka
Na placu przed Bazyliką św. Piotra Msza św. pogrzebowa za Papieża Franciszka pod przewodnictwem kard. Giovanniego Battisty Re, dziekana Kolegium Kardynalskiego. Na zakończenie, odprowadzenie Ciała Zmarłego Papieża do Bazyliki Matki Bożej Większej.
Transmisja w TVP/ TVP Info
Wojciech Rogacin – Watykan
Komenda Główna Policji w Rzymie podała, że na około godzinę przed pogrzebem Franciszka na Placu Świętego Piotra oraz na odchodzącej od niego Via della Conciliazione zgromadziło się 140 tysięcy osób, pragnących uczestniczyć we Mszy świętej pogrzebowej Franciszka.
Cały czas dochodzą kolejne rzesze ludzi. Wejście na teren uroczystości trwa długo, bowiem wszyscy muszą przejść przez wyznaczone bramki, gdzie jest kontrola bezpieczeństwa, m.in. kontrola bagażu.
Na ubogich, którzy będą witać ciało Franciszka czeka też kilkadziesiąt białych róż. Każda z osób żegnających Papieża będzie trzymać w rękach różę. Po przybyciu trumny przed Bazylikę mają oni otoczyć ją w braterskim akcie pożegnania.
Na fasadzie jednego z budynków obok Bazyliki widać wielki baner: „Grazie Francesco” – Dziękujemy Franciszku.
Po przybyciu trumny do Bazyliki zostanie ona najpierw wniesiona do Kaplicy Paulińskiej, gdzie znajduje się ikona Salus Populi Romani, przed którą Franciszek tak często się modlił powierzając sprawy Kościoła i świata.
Na fasadzie jednego z budynków obok Bazyliki widać wielki baner: „Grazie Francesco” – Dziękujemy Franciszku.
Po przybyciu trumny do Bazyliki zostanie ona najpierw wniesiona do Kaplicy Paulińskiej, gdzie znajduje się ikona Salus Populi Romani, przed którą Franciszek tak często się modlił powierzając sprawy Kościoła i świata.
Potem nastąpi sam pochówek w przygotowanym grobie, w niszy obok kaplicy. Ta część pogrzebu będzie prywatna i nie będzie transmitowana.
zródło: Vatican News/TVP Info
Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka, które zakończyły się 26 kwietnia 2025 roku, miały charakter uproszczony zgodnie z jego wolą wyrażoną w dokumencie z listopada 2024 roku, podkreślającym, że pogrzeb ma być pożegnaniem pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy. Oto szczegółowy przebieg uroczystości:
1. Śmierć i przygotowania:
– Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 roku o godz. 7:35 w Domu św. Marty w Watykanie w wyniku udaru mózgu i nieodwracalnej niewydolności krążeniowej. Informację o zgonie ogłosił kardynał kamerling Kevin Farrell o godz. 9:47.
– Zgodnie z nowymi zasadami, ciało papieża zostało złożone w pojedynczej drewnianej trumnie z cynkową wkładką w prywatnej kaplicy Domu św. Marty, a nie w jego pokoju. Trumna była otwarta, co pozwoliło współpracownikom, hierarchom i prezydentowi Włoch Sergio Mattarelli pożegnać papieża.
2. Przeniesienie trumny i wystawienie ciała:
– W środę, 23 kwietnia, o godz. 9:00 odbyła się procesja przeniesienia trumny z kaplicy Domu św. Marty do Bazyliki św. Piotra, prowadzona przez kardynała Kevina Farrella. Trumna została wystawiona w bazylice od godz. 11:00 w środę do północy, w czwartek od 7:00 do północy oraz w piątek od 7:00 do 19:00, umożliwiając wiernym oddanie hołdu. Szacuje się, że przez trzy dni ponad 250 tysięcy osób pożegnało papieża w bazylice.
– W piątek wieczorem, o godz. 20:00, odbyła się prywatna ceremonia zamknięcia trumny w Bazylice św. Piotra. Kardynał Farrell przewodniczył obrzędom, a papieski ceremoniarz, arcybiskup Diego Ravelli, przykrył twarz papieża białym jedwabnym welonem. Do trumny złożono sakiewkę z monetami i medalami z pontyfikatu oraz dokument „rogito” opisujący życie i dokonania Franciszka. Następnie trumna została opieczętowana.
3. Msza pogrzebowa:
– Główne uroczystości rozpoczęły się w sobotę, 26 kwietnia, o godz. 10:00 mszą żałobną na Placu św. Piotra, której przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re. W homilii kardynał Re podkreślił zaangażowanie Franciszka w promowanie pokoju i wsparcie dla migrantów, co spotkało się z oklaskami wiernych. Jedna z intencji modlitwy powszechnej została odczytana po polsku.
– Na placu zgromadziło się około 250 tysięcy wiernych, w tym wielu młodych Polaków z biało-czerwonymi flagami. Obecnych było 130 delegacji państwowych, w tym około 50 prezydentów i 10 monarchów, m.in. prezydent USA Donald Trump, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz książę William reprezentujący króla Karola III. Polską delegację tworzyli także marszałek Sejmu Szymon Hołownia i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.
– Podczas mszy wierni przyjmowali Komunię Świętą, rozdawaną przez tysiące księży. Wiatr przewracał strony Pisma Świętego na trumnie, ale w przeciwieństwie do pogrzebu Jana Pawła II, nie zamknął księgi.
4. Kondukt żałobny i pochówek:
– Po mszy, około godz. 12:00, trumna została wniesiona do Bazyliki św. Piotra, a następnie umieszczona na otwartym samochodzie i przewieziona ulicami Rzymu do Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie Franciszek chciał być pochowany. Trasa wiodła od Bazyliki św. Piotra przez Ponte Galeria, Corso Vittorio Emanuele, Plac Wenecki, Fora Cesarskie, obok Koloseum, przez Via Labicana, Bazylikę św. Jana na Lateranie, aż do Bazyliki Matki Bożej Większej. Wzdłuż trasy kondukt żegnało około 150 tysięcy osób.
– Przy Bazylice Matki Bożej Większej trumnę powitała grupa ubogich i bezdomnych, w tym bezdomny Włoch, prawosławny imigrant z Egiptu, muzułmańscy uchodźcy oraz osoby transseksualne, co podkreśliło troskę Franciszka o wykluczonych.
– Pochówek odbył się w skromnym grobie w posadzce jednej z kaplic bazyliki, z prostym napisem „Franciscus”, zgodnie z testamentem papieża, który zrezygnował z tradycyjnych trzech trumien (cyprysowej, cynkowej i dębowej) na rzecz dwóch (drewnianej i cynkowej). Ceremonia w bazylice miała charakter intymny, bez udziału kamer, z udziałem m.in. kardynałów Giovanniego Battisty Re, Stanisława Ryłko, Pietro Parolina i Konrada Krajewskiego.
5. Charakterystyka i znaczenie:
– Uroczystości były transmitowane na żywo przez stacje telewizyjne (m.in. TVP1, TVN24, Polsat News, Vatican News) oraz online (kanał Vatican News na YouTube, TVP VOD). W Polsce dzień pogrzebu był dniem żałoby narodowej, ogłoszonej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
– Pogrzeb był historyczny, ponieważ po raz pierwszy od 1903 roku (pogrzebu Leona XIII) papież został pochowany poza Bazyliką św. Piotra. Uproszczony rytuał, brak rozbudowanych tytułów papieskich (użyto określeń: papież, biskup Rzymu, pasterz) oraz skromny grób odzwierciedlały ducha pontyfikatu Franciszka, skoncentrowanego na prostocie i bliskości z ubogimi.
– Wydarzenie relacjonowało około 2700 akredytowanych dziennikarzy, a Rzym wprowadził wzmożone środki bezpieczeństwa, w tym patrole policji, wojska i snajperów na dachach.
6. Kontrowersje:
– Uwagę mediów zwróciło zachowanie marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który fotografował uroczystości telefonem, co ekspert od protokołu dyplomatycznego Janusz Sibora uznał za niestosowne w kontekście powagi ceremonii.
Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka były połączeniem tradycji z nowoczesnymi zmianami, które odzwierciedlały jego wizję Kościoła jako wspólnoty otwartej i skromnej. Szacuje się, że w sumie uczestniczyło w nich około 400 tysięcy osób, zarówno na Placu św. Piotra, jak i wzdłuż trasy konduktu.
Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego. Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru. Wkrótce będziemy obecni na portalu https://onlineradio.pl
◦