Uwierzyła że rozmawia z funkcjonariuszem CBŚP
W wyniku tej fikcyjnej akcji straciła 130 tys złotych.
Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą na „funkcjonariusza CBŚP”. Bardzo często przestępcy działając pod legendą informują rozmówców, że ich pieniądze zgromadzone na koncie są zagrożone. Mając w posiadaniu dane pochodzące z wycieków, potrafią uwiarygadniać swój przekaz informacjami o nas m.in. podając podczas rozmowy nasze imię i nazwisko.
Bądź ostrożny, nie przekazuj obcym pieniędzy oraz informacji o sobie. Pamiętaj, że oszuści mogą posługiwać się również innymi legendami. Każdą podejrzaną rozmowę telefoniczną należy jak najszybciej zakończyć.
65-letnia mieszkanka powiatu strzelińskiego odebrała telefon od mężczyzny podającego się za funkcjonariusza CBŚP.
Mężczyzna już na wstępie rozmowy poprosił o sprawdzenie jego tożsamości. Rozmówczyni sądząc, że się rozłączyła i wybrała nowe połączenie na numer alarmowy 112, w rozmowie z innym mężczyznom potwierdziła tożsamość, a następnie poddała się poleceniom swego pierwszego rozmówcy. Ten wprowadził ją szczegóły prowadzonej akcji, która ma za zadanie uderzyć w zorganizowaną grupę przestępczą, w skład której wchodzą skorumpowani pracownicy banku. Rozmówca przekonał o konieczności wzięcia przez kobietę udziału w tej akcji, gdyż jest kolejną osobą, której grupa zamierza ukraść pieniądze.
Oszust na tyle skutecznie zmanipulował rozmówczynię, że kobieta podała mu wszystkie informacje o posiadanych oszczędnościach. Następnym krokiem było nakłonienie nieświadomej niczego kobiety do spakowania oszczędności jakie posiadała w miejscu zamieszkania, a następnie do ich przekazania osobie wskazanej, w wyznaczonym miejscu i czasie.
Na domiar złego oszust nakłonił kobietę to zawarcia w kolejnych dniach, kilku umów kredytowych w rożnych bankach i także przekazania w całości tych środków. Niepokój kobiety pojawił się dopiero z chwilą, gdy dłuższy czas „funkcjonariusz CBŚP” się z nią nie kontaktował. Na tej podstawie kobieta zadzwoniła na numer alarmowy 112 i w rozmowie, tym razem już z prawdziwym policjantem uświadomiła sobie, że padła ofiarą oszustwa i że nie ma już szans na odzyskanie przekazanych pieniędzy.
W wyniku tej fikcyjnej akcji straciła 130 tys złotych.
Pamiętajmy, POLICJA pod żadnym pozorem:
- nie zwraca się z prośbą o przekazaniu pieniędzy;
- nie poleca przelania na żadne konto środków pieniężnych:
- nie nakłania do zaciągania w bankach zobowiązań dla zabezpieczenia środków na rachunku.
Zatem bądźmy czujni!
Nie działajmy pod wpływem emocji! Bezwzględnie stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nikomu nie zdradzajmy ile mamy pieniędzy w domu lub na koncie. Bądźmy ostrożni w kontakcie z nieznajomym. Nie ulegajmy presji czasu, którą wywierają oszuści.
st. asp. Łukasz Porębski
Źródło: KPP w Strzelinie
asp. szt. Aleksandra Bezrąk
Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego. Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru. Jesteśmy już obecni na www.onlineradio.pl/gromnik/
Radio Gromnik jest medialnym patronem dla: Strzelinianki, Kwarcytu Jeglowa, Hałas Team i STS Extreme Grom-Bike Intrawer Team!
Chcesz aby Wasz klub był objęty radiowym patronatem?
Napisz na messengerze lub wyślij email: [email protected]
◦