Radio Gromnik / Newsy / Najważniejsze / Śledztwo w sprawie przerwania zapory w Stroniu Śląskim. Prokuratura szuka nagrań

Śledztwo w sprawie przerwania zapory w Stroniu Śląskim. Prokuratura szuka nagrań

18 czerwca, 2025
Piotr Moc

Śledztwo w sprawie katastrofy zapory w Stroniu Śląskim prowadzi Prokuratura Okręgowa w Świdnicy.

Przypomnijmy, po tym, jak doszło do przerwania zapory, woda zalała Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój i wiele mniejszych wsi znajdujących się w tej części powiatu kłodzkiego. Śledczy szukają nagrań z feralnego dnia, gdy doszło katastrofy, ale także z lat wcześniejszych, gdy prowadzono prace na zaporze.

Postępowanie prowadzone jest w sprawie rozmycia zapory ziemnej suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Stroniu Śląskim na potoku Morawka. Po intensywnych opadach deszczu we wrześniu ubiegłego roku, suchy zbiornik wypełnił się wodą, a 15 września doszło do przerwania wału.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy, mając na względzie potrzebę zabezpieczenia jak najszerszego materiału dowodowego w sprawie,  zwraca się z prośbą o przekazanie na potrzeby toczącego się śledztwa zdjęć lub filmów znajdujących się w posiadaniu  osób prywatnych dotyczących – apelują śledczy.

Prokuratura szuka nagrań z gromadzenia się i przelewania wody przez zaporę 15 września ubiegłego roku, wykonanych od strony ulicy Sportowej. Potrzebne są także materiały z prac budowlanych, które były prowadzone w rejonie i na koronie zapory w Stroniu Śląskim, a były związane z udostępnieniem ścieżki dla pieszych i rowerzystów w 2014 roku. Trzeci okres, z którego śledczy szukają zdjęć i filmów to lata 2022 – 2204, gdy prowadzono inne prace budowlane przy zaporze.

Materiały mają pomóc w przygotowaniu ekspertyzy.

Dokumentację fotograficzną oraz filmy prosimy o przesłanie w formie elektronicznej z podaniem danych osobowych osoby przesyłającej, na adres mailowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy

[email protected]

w temacie wpisując hasło „tama” lub numer sprawy 3046-1.Ds.29.2024 – apeluje Prokuratura Okręgowa w Świdnicy.

zródło:

Śledztwo w sprawie przerwania zapory w Stroniu Śląskim. Prokuratura szuka nagrań

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy prowadzi śledztwo w sprawie przerwania zapory ziemnej suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Stroniu Śląskim na potoku Morawka, do którego doszło 15 września 2024 roku.

Postępowanie dotyczy nieumyślnego sprowadzenia katastrofy budowlanej (art. 163 Kodeksu karnego), która skutkowała zalaniem Stronia Śląskiego, Lądka-Zdroju, Radochowa oraz innych miejscowości, powodując ogromne straty materialne i cztery ofiary śmiertelne w regionie.

– Rozpoczęcie śledztwa: Śledztwo wszczęto 26 września 2024 roku z urzędu, po początkowym postępowaniu sprawdzającym.
– Nowy wątek: W grudniu 2024 roku do śledztwa dołączono wątek dotyczący niedopełnienia obowiązków przez starostę kłodzką Małgorzatę Jędrzejewską-Skrzypczyk w związku z nieprzekazaniem informacji o przerwaniu zapory do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, co mogło wpłynąć na opóźnienie działań ratunkowych (art. 231 § 1 KK).
– Przyczyny katastrofy: Prokuratura bada, czy katastrofa wynikała z błędów podczas wcześniej prowadzonych prac budowlanych, w tym układania kanalizacji kablowej na koronie zapory w 2023 roku, które według Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (WINB) mogły osłabić konstrukcję. WINB wskazał, że miejsca przebić hydraulicznych pokrywały się z wykopami pod kable.
– Działania śledcze:
– Zbieranie dokumentacji od Wód Polskich, samorządów i organów nadzoru budowlanego.
– Przesłuchania świadków, w tym uczestników akcji ratunkowej i poszkodowanych.
– Powołanie biegłych z Politechniki Wrocławskiej do przygotowania opinii na temat przyczyn katastrofy, co może potrwać kilka miesięcy.
– Apel o przekazywanie zdjęć i filmów z 15 września 2024 roku oraz z prac budowlanych w latach 2014 i 2022–2024, które mogą pomóc w ustaleniu okoliczności zdarzenia.
– Wody Polskie: Instytucja twierdzi, że zapora była zaprojektowana na przepływ 70–80 m³/s, a fala powodziowa osiągnęła 320 m³/s, czterokrotnie przekraczając możliwości obiektu. Podkreślają, że prace kablowe z 2023 roku nie wpłynęły na stabilność zapory, a komunikacja z centrum kryzysowym była utrudniona z powodu braku łączności.
– Stan techniczny zapory: Kontrola pięcioletnia z 2022 roku i roczna z listopada 2023 roku nie wykazały zagrożeń dla bezpieczeństwa obiektu.

Śledztwo jest w toku, a kluczowa dla postawienia zarzutów będzie opinia biegłych dotycząca przyczyn technicznych katastrofy. Prokuratura bada zarówno aspekty techniczne (np. jakość prac budowlanych), jak i organizacyjne (np. przepływ informacji między służbami). Nie przeprowadzono jeszcze oględzin tamy z udziałem biegłych, co budziło pytania o zabezpieczenie dowodów.

Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego. Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru. Jesteśmy obecni na www.onlineradio.pl/gromnik/

Radio Gromnik jest medialnym patronem dla: Strzelinianki,  Kwarcytu Jeglowa, Hałas Team i STS Extreme Grom-Bike Intrawer Team!
Chcesz aby Wasz klub był objęty radiowym patronatem?
Napisz na messengerze lub wyślij email: [email protected]

Zaufali nam: Eko Okna S.A, Sinclair, WIT CNC, Tony, Gmina Ziębice, Restauracja Ratuszowa, Pizzeria Grotta del Gusto, Dom Mody Vanessa, Strzelinianka, Siedlisko Egniu, Elektro Partner, Mundi Podróże, Gmina Strzelin, Dom Krawca, Fundacja Atena, Gmina Ząbkowice Śląskie, STS Extreme Grom Bike Intrawer, Drogeria H2O, Wojsko Polskie, Stowarzyszenie Razem, Teatr Stajnia Metamorficzna.

Dziękujemy!

Radio Gromnik | Moc lokalnych wieści