Grom Lista numer 14 i Fryderyki 2025
Grom lista nr 14 – 6 kwietnia 2025 – 17-20 radiogromnik.pl
1. Ballada o niej – Daria Zawiałow
2. Pięknie płyniesz – Dawid Podsiadło
3. Wiatr – IGO
4. Szum – Kaśka Sochacka
5. Kochasz – Sobel
6. Himalaje – Mela Koteluk
7. A może – Luna
8. Więcej – Carla Fernandes
9. Wynalazek – Sanah / Sobel
10. Jestem rzeką – Mikoromusic
11. Madison – Kaśka Sochacka
12. Co noc – Oskar Cyms
13. Salty – Sara James
14. Motyle – Lady Pank
15. Maczugi – Patryk Pietrzak
16. Kolorowo – Dopamina
17. Tańce na Modlinie – Ewelina Ross
18. Not Love – Velvet Whispers
19. Syn okiennika – Kacperczyk / Rojek
20. Femme Fatal – Kaśka Sochacka
21. Zanim pójdę – Projekt WOW
22. Nic złego – Pietrucha / Zalewska
23. Do Stachury – Leniwiec
24. Nudny rok – Matylda/ Łukasiewicz
25. Słowa to żart – Ela Kliś
26. Powiedz mi jak – Młode głowy
27. Mieszane uczucia – Bluszcz
28. Można – Nosowska / Król
29. Kocham – Julia Wieniawa
30. Drogowskazy – Mielczarek/ Leszko
31. Do dna – Varius Manx
32. Nigdy więcej nie tańcz ze mną – WOW
33. Trzymaj moją głowę nad wodą – Matylda
34. Za późno – Ola Kędra
35. Dom nad wodą – Pezet
36. Nowy rejs – Oliwia Socha
37. Wrócę wiosną – Natalia Pławiak
38. Z tyłu głowy – Sobel
39. Lawina w Białym Jarze – Leniwiec
40. Nie mówię tak, nie mówię nie – Wiktor Dyduła
41. Zielony rower dziadka – Pajujo
42. Rower – Lech Janerka
43. Co, jeśli? – Carla Fernandes
44. Walczę z uzależnieniem – Miodek
45. Sprawa oczywista – Czarny / Mikulski
46. Było minęło – Sanah
47. Nie zawracaj – Damian Jaszczyszyn
48. Nie trzeba mi nic – Anna Iwanek
49. Ostatni dzień – Dominik Dudek
50. Parę chwil – Marta Bijan
Złotym Fryderykiem – honorową nagrodą za całokształt twórczości wręczaną artystom, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla rozwoju polskiej kultury muzycznej – Akademia Fonograficzna nagrodziła w tym roku Beatę Kozidrak – uwielbianą przez publiczność wokalistkę Bajmu, autorkę setek niezapomnianych tekstów, kompozytorkę, producentkę i żywiołową artystkę solową. Jej piosenki są ponadczasowe i wciąż inspirują młodych twórców, a odwaga i różnorodność muzyczna są jej znakami firmowymi. Beata nie mogła osobiście odebrać statuetki, ale z pewnością ucieszyło ją wspólne wykonanie Białej Armii na jej cześć.
Drugą statuetką Akademia uhonorowała zmarłego w lutym tego roku Wojciecha Trzcińskiego –kompozytora, aranżera, autora takich przebojów jak Jak minął dzień, Małe tęsknoty, Staruszek świat, Żegnaj lato na rok i setek innych, które przed laty znała i śpiewała cała Polska.
Muzyka łączy pokolenia
Wieczór rozpoczął się od mocnego akcentu – występu dawno niewidzianej na fryderykowej scenie Edyty Bartosiewicz. Charyzmatyczna wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka przyjechała do Krakowa, by w 30. rocznicę odebrania pierwszych Fryderyków za album Sen. Zaśpiewała tytułowy utwór z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Daniela Nosewicza i gitarzysty Michała Grymuzy.
Tuż po niej scenę przejął wielokrotny laureat najważniejszych nagród muzycznych – Krzysztof Zalewski, mający opinię artysty, który umiejętnie łączy to, co popularne z tym, co alternatywne. Utwory Zgłowy i Nastolatek z płyty Zgłowywybrzmiały wyjątkowo przejmująco.
Podobnie było w przypadku Sobla i jego piosenki Niech boli z płyty Wynalazek Filipa Golarzaoraz duetu Meli Koteluk z Natalią Szroeder w piosence Zwierzęta nocy. To artyści, który umieją zagrać na emocjach publiczności, wprowadzając ją w wyjątkowy nastrój.
Klimat w Tauron Arena zmienił się za sprawą ulubieńców młodej widowni, Maćka i Pawła, czyli braci Kacperczyk i ich Mamony milion – mieszanki elektroniki, hip hopu i indie popu, by na koniec pierwszej części Gali ponownie zmienić się w podniosły, za sprawą przejmującego wykonania Psalmu stojących w kolejce Krystyny Prońko z towarzyszeniem akademickiego chóru Dominanta.
Po przerwie scena Tauron Areny zaszumiała od dźwięków Szumu w wykonaniu laureatki ubiegłorocznych Fryderyków – Kaśki Sochackiej. Kaśka od lat udowadnia, że rozwój artystyczny może iść w parze ze skromnością. Jej najnowsza płyta Ta druga zabiera doskonałe recenzje, a na koncerty brakuje biletów.
Inną atmosferę wprowadził na scenę team Kubi Producent, Bambi, Fukaj i STICKXR, czyli czołówka najpopularniejszych polskich raperów, z nominowaną do Fryderyka piosenką Woda księżycowa. Po nich hip hopową pałeczkę przejął Mata-nie Mata, wykonując doskonale znany publiczności utwór Lloret de Mar.
W Tauron Arenie pojawiła się również laureatka Fryderyka Sara James – utalentowana nastoletnia wokalistka, która od 2022 roku nie daje o sobie zapomnieć. Jej dynamiczne Tiny Heart zabrzmiało tego wieczoru wyjątkowo sugestywnie.
Koncert galowy zamknął kolejny przedstawiciel młodego pokolenia Wiktor Waligóra, śpiewając symboliczne Zagrajmy.
zródło:
Fryderyki 2025 rozdane! Poznaliśmy laureatów w kategoriach muzyki rozrywkowej
Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego. Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru.
◦