Dzierżoniów: mural na stulecie
Z okazji 100-lecia kobiet w Policji przy Komendzie Powiatowej Policji w Dzierżoniowie powstał mural. Udział w uroczystości przecięcia wstęgi wzięła Komendant Powiatowy Policji w Dzierżoniowie insp. Monika Kudła-Myślicka.
Okolicznościowy mural został wykonany przez artystę Romana Mrozowskiego. Jego ideą jest uhonorowanie wkładu kobiet w służbę na rzecz Policji oraz upamiętnienie przypadającego w tym roku 100-lecia kobiet w Policji.
W miniony poniedziałek 7 lipca 2025 roku przy Komendzie Powiatowej Policji w Dzierżoniowie odbyło się symboliczne odsłonięcie muralu poświęconego 100-leciu kobiet w Policji.
W uroczystym przecięciu wstęgi udział wzięła Komendant Powiatowy Policji w Dzierżoniowie insp. Monika Kudła-Myślicka jak również Burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski oraz Z-ca Burmistrza Dorota Pieszczuch.
Poniedziałkowa uroczystość miała charakter symboliczny. Mural, znajdujący się na ścianie budynku tuż przy dzierżoniowskiej komendzie, przedstawia policjantkę. Niezwykły mural został wykonany przez lokalnego artystę Romana Mrozowskiego. Ideą powstania muralu jest uhonorowanie wkładu kobiet w służbę na rzecz Policji oraz upamiętnienie przypadającego w tym roku 100-lecia kobiet w Policji.
Nowe dzieło stanowi nie tylko formę artystycznego wyrazu, ale również symbol szacunku dla pokoleń kobiet, które od 100 lat pełnią odpowiedzialną służbę na rzecz bezpieczeństwa obywateli.
st. asp. Łukasz Porębski
Źródło: KPP w Dzierżoniowie
nadkom. Marcin Ząbek
W 2025 roku polska Policja obchodzi 100-lecie obecności kobiet w swoich szeregach. 26 lutego 1925 roku, na polecenie Ministra Spraw Wewnętrznych Cyryla Ratajskiego, utworzono Policję Kobiecą, co było odpowiedzią na rezolucję VI Międzynarodowego Kongresu w sprawie Zwalczania Handlu Kobietami i Dziećmi. Pierwsze stanowiska dla kobiet powstały w Warszawie, a na czele brygady sanitarno-obyczajowej stanęła Stanisława Filipina Paleolog, uznawana za pionierkę i patronkę pomorskich policjantów.
Historia i początki:
– W 1925 roku rozpoczęto pierwszy kurs dla policjantek w Komendzie Głównej Policji Państwowej w Warszawie, szkoląc 30 kobiet głównie do walki z handlem ludźmi, prostytucją i przestępstwami obyczajowymi.
– Wymagania rekrutacyjne były rygorystyczne: kandydatki musiały być pannami lub bezdzietnymi wdowami w wieku 25–45 lat, mieć co najmniej 164 cm wzrostu, krótkie włosy i nienaganną opinię. W przypadku zamążpójścia musiały odejść ze służby.
– Policjantki zajmowały się m.in. pracą z dziećmi i młodzieżą, zwalczaniem handlu ludźmi oraz współpracą z organizacjami społecznymi. Ich praca była szczególnie ceniona za empatię i skuteczność w działaniach prewencyjnych.
Rozwój i osiągnięcia:
– W 1935 roku wprowadzono mundury dla policjantek, a Stanisława Paleolog, awansowana na podkomisarz, kierowała Referatem Policji Kobiecej. Polska Policja Kobieca była uznawana za wzór na świecie, chwalona m.in. przez angielskie policjantki podczas wizyty w 1935 roku.
– Do 1939 roku przeszkolono około 300 policjantek, które działały w miastach takich jak Warszawa, Wilno, Kraków, Lwów czy Łódź.
– Współcześnie kobiety stanowią 21% polskich funkcjonariuszy (ponad 20 tys. policjantek), pełniąc służbę w prewencji (11 tys.), pionie kryminalnym (8 tys.) oraz w służbie wspomagającej (1,3 tys.). Pracuje też ponad 18 tys. kobiet w Korpusie Służby Cywilnej i jako pracownice cywilne.
Obchody 100-lecia:
– Jubileusz uczczono wieloma wydarzeniami, m.in.:
– Międzynarodową konferencją „Policja jest Kobietą” w Senacie RP (26 lutego 2025).
– Biegami i piknikami, np. w Zielonej Górze i Legnicy, łączonymi z akcjami charytatywnymi.
– Sadzeniem 100 drzew w województwie śląskim jako symbolu trwałości roli kobiet w Policji.
– Uroczystościami w Opolu z premierą filmu „Kobiety opolskiej Policji” i udziałem nadinsp. Ireny Doroszkiewicz, pierwszej kobiety generał w polskiej Policji.
– Muralem w Dzierżoniowie upamiętniającym wkład kobiet w służbę.
Znaczenie:
Kobiety w Policji wniosły ogromny wkład w budowanie bezpieczeństwa, łącząc profesjonalizm z empatią. Ich rola ewoluowała od pionierskich działań w trudnych warunkach do pełnienia służby na równi z mężczyznami na wszystkich szczeblach – od patroli po stanowiska kierownicze. Jubileusz podkreśla ich determinację i inspirację dla kolejnych pokoleń.
Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego. Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru.
Jesteśmy obecni na www.onlineradio.pl/gromnik/
Radio Gromnik jest medialnym patronem dla: Strzelinianki, Kwarcytu Jeglowa, Hałas Team i STS Extreme Grom-Bike Intrawer Team oraz KPS Faraon Ziębice!
Chcesz aby Wasz klub był objęty radiowym patronatem? Napisz na messengerze lub wyślij email: [email protected]
Zaufali nam: Eko Okna S.A, Sinclair, WIT CNC, Tony, Gmina Ziębice, Restauracja Ratuszowa, Pizzeria Grotta del Gusto, Dom Mody Vanessa, Strzelinianka, Siedlisko Egniu, Elektro Partner, Mundi Podróże, Gmina Strzelin, Dom Krawca, Fundacja Atena, Gmina Ząbkowice Śląskie, STS Extreme Grom Bike Intrawer, Drogeria H2O, Wojsko Polskie, Stowarzyszenie Razem, Teatr Stajnia Metamorficzna, Med – Way Strzelin, Faraon Ziębice
Dziękujemy!