Tomasz Duszyński z nominacją Wielkiego Kalibru
Nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru ogłoszona.
Na tak zwanej długiej liście „Człowiek bez przyszłości” Tomasza Duszyńskiego
– Powieść, która mocno mną „przetargała” i chyba kosztowała emocjonalnie najwięcej ze wszystkich dotychczasowych. Cieszę się więc, że została doceniona przez jury. Czy ma szansę na coś więcej? Przy tak doskonałych nominowanych innych powieściach koleżanek I kolegów po piórze byłoby mi miło. I jest już teraz 🙂 Gratuluję Wydawnictwo SQN. Dziękuję za decyzję o wydaniu trylogii 🙂 – napisał na Facebooku autor.
Tomasz Duszyński to polski pisarz, dziennikarz i scenarzysta, urodzony w 1976 roku w Strzelinie na Dolnym Śląsku. Jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych autorów powieści kryminalnych w Polsce, szczególnie znanym z retrokryminałów osadzonych w realiach międzywojennych. Jego twórczość wyróżnia się dbałością o historyczne detale, klimatycznymi opisami miejsc oraz złożonymi intrygami.
Pochodzi z dolnośląskiego Strzelina, ale pierwsze lata życia spędził w Kłodzku, skąd wywodzi się rodzina jego ojca. Mocno związany jest także z Wrocławiem, gdzie studiował i pracował. Zanim poświęcił się pisarstwu, działał jako dziennikarz – współpracował z wrocławskim oddziałem RMF FM, zajmując się m.in. promocją i organizacją eventów, a także z lokalnym Radiem Aplauz, gdzie odpowiadał za marketing. Jego pasja do pisania zrodziła się jednak znacznie wcześniej, a karierę literacką rozpoczął od debiutanckiego zbioru opowiadań fantastycznych *Produkt uboczny* (2007), wydanego przez Fabrykę Słów.
Z czasem Duszyński skierował się w stronę kryminału i literatury dla dzieci, choć fantastyka pozostała ważnym elementem jego wczesnej twórczości. Największą popularność przyniósł mu cykl retrokryminałów *Glatz*, którego akcja rozgrywa się w Kłodzku lat 20. XX wieku. Seria ta, obejmująca m.in. tytuły takie jak *Glatz*, *Glatz. Kraj Pana Boga* czy *Glatz. Zamieć*, zdobyła uznanie czytelników i krytyków, przynosząc autorowi liczne nagrody, w tym Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru (2021), Złoty Pocisk Publiczności oraz wyróżnienie Kryminalnej Piły. W swoich książkach Duszyński mistrzowsko oddaje atmosferę epoki i regionu, korzystając z bogatej dokumentacji historycznej oraz osobistego związku z Dolnym Śląskiem.
Oprócz kryminałów retro, autor eksperymentuje także z innymi gatunkami. Przykładem jest współczesny kryminał *Małomiasteczkowy* (2023), osadzony w realiach Wrocławia i Wiązowa, czy seria dla dzieci o Detektywie Ząbku. Tworzył również scenariusze do gier komputerowych, m.in. *Dead Island Riptide*. Duszyński jest także zaangażowany w lokalną kulturę – współtworzył wrocławski projekt Tramwaj Gwiazd oraz zainicjował Strzeliński Festiwal Literatury.
Prywatnie pasjonuje się bieganiem – jest maratończykiem, a swoje doświadczenia opisuje na blogu *runforlifetom.wordpress.com*. W twórczości stawia na regularność i dyscyplinę, tworząc fabuły, które sam chciałby przeczytać. Mieszka na Dolnym Śląsku, a jego związki z regionem często znajdują odzwierciedlenie w literackich światach, które kreuje.
17 tytułów, które w 2025 znalazły się na długiej liście Nagrody Wielkiego Kalibru. W tym roku prezentuje się ona następująco:
1. Wojciech Chmielarz – pisarz, „Rodzinny interes” (Wydawnictwo Marginesy)
2. Mariusz Czubaj, „Krótkie pożegnanie” (Wydawnictwo Znak / Znak Crime)
3. Jakub Ćwiek, „Sues Dei” (Pulp Books)
4. Ryszard Ćwirlej pisarz, „Pocałunek Judasza” (Wydawnictwo MUZA SA)
5. Jarosław Dobrowolski, „Zły Samarytanin” (Sinister Project)
6. Tomasz Duszyński, „Człowiek bez przyszłości” (Wydawnictwo SQN)
7. Małgorzata i Michał Kuźmińscy, „Ruiny” (Wydawnictwo Dolnośląskie)
8. Stefan Górawski, „Obsesja powziętej zemsty” (Wydawnictwo CM)
9. Anna Klejzerowicz, „Turnia” (Purple Book Wydawnictwo)
10. Małgorzata Łatka, „Nie zaznasz spokoju” (HarperCollins Polska)
11. Weronika Mathia, „Szept” (Czwarta Strona Kryminału)
12. Jędrzej Pasierski – autor, „Kły” (Wydawnictwo Czarne)
13. Jędrzej Pasierski, „Źródło” (Wydawnictwo Czarne)
14. Maciej Rożen, „Zła krew” (Wydawnictwo Znak)
15. Małgorzata Oliwia Sobczak – autorka, „Żółć” (Wydawnictwo W.A.B.)
16. Joanna Ufnalska, „Psy gończe” (Pulp Books)
17. King Wójcik, „Trzcinowisko” (Prószyński i S-ka)
Znajdziemy tu tytuły autorstwa pisarek i pisarzy już mających w swoim dorobku nominacje oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru, ale i osób, które w takiej sytuacji znalazły się po raz pierwszy. Wszystkim jednakowo gratulujemy! Gratulacje należą się również wydawcom.
O wyborze zadecydowało jury w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, Piotr Kofta, dr Anna Marchewka.
To samo jury najpóźniej do 5 maja 2025 wskaże 7 książek, które przejdą do finału Nagrody Wielkiego Kalibru. Ta – wynosząca w 2025 roku 25 tys. zł – zostanie wręczona podczas gali 31 maja we Wrocławiu w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2025. Tradycyjnie wręczona zostanie też Nagroda Czytelników – szczegółowe warunki dotyczące tego plebiscytu zostaną ogłoszone po wyłonieniu finałowej siódemki.
Składanie gratulacji autorom i autorkom nominowanym oraz wskazywanie swoich książek-faworytek w wyścigu po Nagrodę Wielkiego Kalibru jest mile widziane!
Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia.
Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego.
Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru.