Radio Gromnik / Newsy / Kultura / To, co straszy. Spektakl u podnóża Ślęży

To, co straszy. Spektakl u podnóża Ślęży

9 kwietnia, 2025
Piotr Moc

– Drodzy widzowie, 5 kwietnia zagraliśmy spektakl „To, co straszy” na scenie Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce w ten sposób rozpoczęliśmy projekt „Ziemia naszych przodków”, w ramach którego gramy spektakl, odwiedzając dolnośląskie sceny. Wystartowaliśmy symbolicznie, u podnóża góry Ślęży – dawne miejsce kultu Ślężan – czytamy na profilu społecznościowym Teatru Stajnia Metamorficzna.

Spektakl „To, co straszy” odnosi się bezpośrednio do wierzeń słowiańskich, przywołując siły nadprzyrodzone, takie jak mamuny, topielice i diabły. Trzonem podań wierzeniowych są właśnie opowieści o strachach. Dzięki zadaniu „Ziemia naszych przodków” możemy przybliżyć mieszkańcom regionu dawne wierzenia i obyczaje, tworzące ludową wizję świata. Ciekawe, że od wieków mieszkańcy Śląska spoglądali na Ślężę i zawsze wracali tutaj, próbując zrozumieć własne pochodzenie i nasycić się mocą przodków. Obecnie ciągle dzieje się podobnie – na szlakach możecie spotkać poszukiwaczy historycznego śladu słowiańskiego ducha.

Około 200 lat temu, a w takich czasach osadzony jest spektakl „To, co straszy”, góra nadal była oblegana, tym razem przez wycieczki studentów wrocławskich. U jej podnóża w Sobótce odbywały się Komersy, grano spektakle i świętowano, a trzeciego dnia wyruszano z pochodniami na jej szczyt. Dziś Ślęża także budzi wiele emocji.

Prosto stąd udamy się na dolnośląską wieś, do Nowiny by kontynuować opowieść o nawiedzonym młynie. Spektakl „To, co Straszy” można będzie zobaczyć ponownie niebawem w Teatrze Stajnia Metamorficzna!

Dziękujemy widzom za waszą wspaniałą obecność! Dziękujemy Ślężański Ośrodek Kultury, Pani Dyrektor Kazia Lubińska za zaproszenie oraz całej załodze za pomoc w realizacji występu. Dziękujemy Samorządowi Województwa Dolnośląskiego Dolny Śląsk, Kulturalny Dolny Śląsk, Panu Burmistrzowi Ziębic Mariusz Szpilarewicz oraz Gmina Ziębice za okazane wsparcie dla naszego teatru! Patronat Radio Gromnik.

fot. Adam Białoń

Projekt „Ziemia naszych przodków” dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Ziębice. Patronem medialnym zadania jest Radio Gromnik. Zadanie jest realizowane przez Fundacja Studio 27.

 

Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego. Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru.

 

Radio Gromnik | Moc lokalnych wieści