Boska komedia – audiobook Wolne Lektury
W Wielki Czwartek od 20. zapraszamy do wysłuchania w Radiu Gromnik audiobooka ze zbiorów portalu wolnelektury.pl.
„Boska komedia” to poemat włoskiego poety Dantego Alighieri. Przedstawia podróż alter-ego autora przez zaświaty: Piekło, Czyściec i Raj. Utwór stanowi syntezę średniowiecznej myśli filozoficznej i teologicznej.
Boska Komedia to dzieło życia włoskiego poety Dante Alighieriego, którym chciał zapewnić nieśmiertelność, oddać hołd swojej zmarłej ukochanej Beatrycze oraz ostrzec lud średniowieczny przed konsekwencjami grzesznego życia.
Poemat tryptyk — składający się z trzech ksiąg — Piekła, Czyśćca i Raju, po których wędruje alter ego autora, oprowadzane przez Wergiliusza, św. Bernarda z Clairvaux oraz ukochaną Beatrycze. Alighieri nie tylko jako bohater, ale i jako narrator krytykuje zaświaty, będące alegorią życia doczesnego. W całym utworze wyraźnie widać fascynację cyframi, zwłaszcza 3, będącą symbolem Trójcy Świętej. Księga pierwsza, Piekło, charakteryzuje się drastycznymi opisami wydarzeń i właśnie dzięki niej mówi się o dantejskich scenach.
Podróż Dantego rozpoczyna się w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek 1300 roku. Mężczyzna ma trzydzieści pięć lat. Znajduje się w ciemnym lesie, gdzie drogę zastępują mu trzy bestie: pantera (zmysłowość), lew (pycha) i wilczyca (chciwość). Dante cofa się w stronę przepaści, ale na ratunek przychodzi mu Wergiliusz. Zabiera poetę na wędrówkę przez Piekło, Czyściec i Raj.
Bohaterowie przechodzą przez bramę Piekła. Powstało, gdy Lucyfer został strącony z raju. Za bramą znajduje się Przedpiekle, gdzie przebywają ludzie gnuśni. Piekło składa się z dziewięciu kręgów, zmierzających w głąb ziemi. W pierwszym kręgu przebywają ludzie nieochrzczeni, w drugim – rozpustnicy, w trzecim – żarłocy, w czwartym – skąpcy i rozrzutnicy, a w piątym – gwałtownicy, zazdrośnicy, pesymiści i pyszałkowie. Dalsza część Piekła jest oddzielona murem i nazywa się ją Dolnym Piekłem. W kręgu szóstym przebywają heretycy, a w siódmym – gwałtownicy przeciwko sobie samym, bliźnim, Bogu i naturze. Krąg ósmy dzieli się na dziesięć jarów, w których przebywają: uwodziciele i stręczyciele, nierządnice i rozpustnicy, dostojnicy handlujący godnościami kościelnymi, wróżbici i magowie, oszuści, hipokryci, złodzieje, fałszywi doradcy, podżegacze do zamieszek oraz fałszerze. W kręgu dziewiątym znajdują się zdrajcy. Na dnie Piekła, Lucyfer – zdrajca Boga przeżuwa w swoich paszczach trzech zdrajców ludzkości: Judasza, Brutusa i Kasjusza.
Dante i Wergiliusz przechodzą tunelem na drugą półkulę ziemi do Góry Czyśćcowej, która ma kształt zwężającej się ku górze piramidy. Składa się z dziewięciu części: wstępu do Czyśćca, siedmiu tarasów i szczytu – Raju Ziemskiego. We wstępie do Czyśćca przebywają ci, którzy za życia zbyt długo odkładali pokutę. Na pierwszym tarasie cierpią dumni i pyszni, na drugim – zazdrośnicy, na trzecim – gniewni, na czwartym – gnuśni chrześcijanie, na piątym – skąpcy i marnotrawcy, na szóstym – nieumiarkowani w jedzeniu i piciu, a na siódmym – rozpustnicy. Po przejściu przez Czyściec, Dante spotyka swoją ukochaną Beatrycze w Raju Ziemskim. Wergiliusz opuszcza bohatera, po Raju oprowadzi go Beatrycze.
Raj składa się z dziewięciu sfer: siedmiu ciał niebieskich, nieba gwiazd stałych oraz Primum Mobile z siedzibą Boga. Pierwszym ciałem niebieskim jest Księżyc, gdzie mieszkają dusze, które nie wypełniły w pełni złożonych ślubów. Następnie bohaterowie udają się na Merkurego, przebywają tam dusze, ceniące sławę ziemską. Na Wenus znajdują się dusze, które uległy za życia wpływowi miłości. Dante trafia na Słońce, gdzie przebywają dusze wielkich myślicieli. Na Marsa trafiają dusze walczących za wiarę chrześcijańską. Dante wznosi się na Jowisza, miejsce dusz sprawiedliwych i pobożnych. Na Saturnie przebywają duchy kontemplacyjne. W niebie gwiazd stałych, Dante jest egzaminowany z wiary, nadziei i miłości. Przebywają tam wybrańcy Boga. Bohater dociera do nieba dziewiątego – Primum Mobile. Beatrycze go opuszcza, a św. Bernard z Clairvaux prowadzi bohatera przed siedzibę Boga – Empireum. Tam Dante spotyka Boga i zostaje porażony światłem wiary.
źródło: https://poezja.org/wz/interpretacja/3632/Boska_komedia_streszczenie
Dante Alighieri
- Ur.
- 1265 r. w Florencja
- Zm.
- 1321 r. w Rawenna
- Najważniejsze dzieła:
- Boska komedia
Średniowieczny włoski poeta, filozof, humanista, ceniony jako kodyfikator języka włoskiego. Utwory literackie pisał w dialekcie toskańskim, teoretyczne opracowanie na temat użycia w literaturze języka narodowego zawiera dzieło pisane po łacinie De vulgari eloquentia (O języku ludowym).
Aktywnie zaangażowany w politykę (co znajduje odzwierciedlenie w jego głównym dziele, Boskiej Komedii, w którym jego przeciwnicy polityczni zostają umieszczeni w piekle). Piastował urząd priora Florencji. W sporach politycznych epoki dotyczących sporów o zakres władzy między papiestwem a cesarstwem związany z partią gwelfów o orientacji propapieskiej, z frakcją ,,białych” – po zwycięstwie frakcji gwelfów ,,czarnych” dożywotnio skazany na banicję z rodzinnego miasta pod groźbą stosu. Na wygnaniu zmienił zapatrywania polityczne, stając się gorliwym zwolennikiem monarchii, której apologię zawarł w osobnym dziele De monarchia (O monarchii).
Przedstawiciel ruchu poetyckiego Dolce stil nuovo(inni: Guinizzelli, Cavalcanti). W historii kultury prąd ten wyrastał z tradycji liryki prowansalskiej, lecz był bardziej intelektualny; charakterystyczne dla poetów ,,nowego stylu” było stosowanie symboli i metafor sublimujących i przekształcających znaczenie np. wykorzystywanych motywów miłosnych; do założeń członków ruchu należało wykorzystanie w twórczości literackiej języka narodowego. Ruch ten uważać można za jeden z wczesnych ,,przyczółków” renesansu. Dante zyskał już za życia wielką popularność we Włoszech, co napawało go dumą. Jego najsłynniejsze dzieło początkowo nosiło tytuł Komedia, zaś odzwierciedlający podziw epitet ,,Boska” został na trwałe dodany przez czytelników dzieła.
Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego. Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru. Wkrótce będziemy obecni na portalu https://onlineradio.pl
◦