Warto zacząć wiosnę od czystych wód!
Pierwszy kwietnia rozpoczyna Tydzień Czystości Wód, który zwraca uwagę na potrzebę dobrej jakości wód dla zdrowych ekosystemów wodnych. W ramach działań edukacyjnych pod hasłem „Wody to nie śmietnik” organizujemy i współorganizujemy akcje sprzątania wód, aby śmieci nad naszymi wodami było coraz mniej. W akcjach sprzątania rzek i jezior uczestniczą dzieci i dorośli z całego kraju. Na początku tego roku zebraliśmy już ok. 12 ton śmieci! Czyste wody to cel, do którego warto wspólnie dążyć!
Śmieci w wodzie to prawdziwy problem
Śmieci stanowią nie tylko problem estetyczny, ale też zagrożenie dla naszych rzek i jezior. Rozkładające się odpadki mogą wpływać negatywnie na życie i zdrowie wodnych zwierząt, a także być dla nich pułapką. Dzikie nadwodne wysypiska mogą wywierać także wpływ na zdrowie i komfort ludzi, a nawet zwiększać zagrożenie powodziowe! Śmieciowe zatory na rzekach mogą doprowadzić do niekontrolowanego spiętrzenia wody i podtopienia przyległych obszarów. Podczas akcji sprzątania wód usuwamy rokrocznie tony śmieci!
Sprzątanie zamiast zaśmiecania
Pracownicy Wód Polskich organizują i włączają się aktywnie również liczne akcje sprzątania rzek i jezior w całym kraju. W myśl zasady „wszystkie ręce na pokład” ważne jest zaangażowanie wszystkich ludzi, którym leży na sercu czystość naszych wód. Dlatego też cieszymy się bardzo widząc integrację i zaangażowanie mieszkańców, społeczników, przyrodników, leśników, strażaków, wędkarzy i innych grup społecznych.
– Cieszy nas zwłaszcza zaangażowanie najmłodszych, w tym uczniów szkół podstawowych zrzeszonych w programie Aktywni Błękitni, gdyż dbanie o czystość wód jest kształtowaniem dobrych, prośrodowiskowych nawyków już u podstaw. Praktyczna troska o wody to też wspaniała możliwość przebywania nad rzekami i jeziorami i obserwacji ich niezwykłych ekosystemów – powiedziała Joanna Kopczyńska, prezes Wód Polskich.
Akcja wiosenne porządki – zaczęliśmy sezon z przytupem!
W marcu ruszyliśmy z akcjami sprzątania w całej Polsce. Pracownicy Wód Polskich, przy wsparciu zaangażowanych osób, oczyścili ze śmieci wiele rzek i jezior, pozbawiając je niepotrzebnego bagażu w postaci butelek, puszek, opon, zużytych mebli czy innych odpadów. Kreatywność zaśmiecających jest tutaj duża, ale na szczęście wspólnie dajemy sobie z tym radę, przywracając wodom ich czysty, przyjazny wizerunek. Prezentujemy pozytywne przykłady naszych działań z ostatnich tygodni, gdzie wystarczy nawet kilka osób, by w widoczny sposób zredukować śmieciowy problem.
Zaczynając od południa naszego kraju – byliśmy obecni w stolicy Dolnego Śląska, gdzie na Wrocławskim Węźle Wodnym i wałach Odry, a także rzece Brochówce zebraliśmy spory śmieciowy łup. Wysprzątaliśmy też brzegi zbiorników Słup, Topola, Kozielno oraz Otmuchów, gdzie bardzo pomogli nam uczniowie. Czyściej zrobiło się też w gminie Żmigród, gdzie nasi pracownicy wysprzątali wały przeciwpowodziowe oraz brzegi rzek Barycz, Orla, Masłówka i Dąbroczna. Ze śmieci oczyściliśmy też Odrę w Słubicach czy jeziora Białe i Breńskie. Wsparliśmy również akcję sprzątania Kamiennej w Piechowicach.
Frekwencja bardzo dopisała podczas sprzątania zbiornika Turawa, a szczególnie aktywni w sprzątaniu brzegów zbiornika byli najmłodsi! Nasi pracownicy porządkowali także Poniczankę w Rabie oraz wzięli udział w akcji „Zrozumieć Wodę – Sprzątanie brzegu Wisły” w Połańcu.
W tym roku spory ruch na rzecz czystych rzek był na wschodzie naszego kraju. Wzięliśmy udział w „VIII Wiosennym sprzątaniu rzeki Tanew” a także w sprzątaniu terenów nad Białką. Włączyliśmy się również w sprzątanie terenów nadwodnych w gminie Bircza, a także – dzięki zgłoszeniu czujnego obywatela – w trybie interwencyjnym oczyściliśmy ze śmieci brzegi Sanu w miejscowości Stare Miasto. Na Lubelszczyźnie i wschodnim Mazowszu zorganizowaliśmy szereg akcji sprzątania. Nasi pracownicy oczyścili z niepotrzebnego śmieciowego balastu brzegi rzek: Krzna, Siennica, Kostrzyń, Liwiec i Bystrzyca oraz okolice Zalewu Zemborzyckiego. Otrzymali przy tym nieocenione wsparcie m.in. samorządowców i młodych strażaków.
Na dobre rozpoczęcie wiosennego sezonu włączyliśmy się też do akcji sprzątania jeziora Rokola k. Warszawy, a także Zagórskiej Strugi k. Rumii w ramach akcji „Hack4change”. Nasi pracownicy wysprzątali także Kanał Lubotyński, oczyszczając go z różnych plastikowych i szklanych śmieci.
– Aby realnie pozbyć się problemu zaśmiecania wód musimy działać razem. Dziękuję pracownikom Wód Polskich za angażowanie się w akcje sprzątania terenów nadwodnych, które prowadzone są także z wody, w różnych porach roku i warunkach terenowych. Dzięki waszemu zaangażowaniu i współpracy z instytucjami, organizacjami i obywatelami działamy na rzecz wód i lokalnej społeczności – dodała prezes Kopczyńska.
Aktywni Błękitni wiedzą, że zdrowe rzeki to czyste rzeki!
Aktywni Błękitni to program edukacyjny dla szkół podstawowych, jednak nie jest to zwykły program. Kładziemy nacisk na praktykę i przebywanie nad wodą, bo tylko tak możemy się wody nauczyć. A elementem tej nauki jest dbanie o jej zasoby, dlatego cieszy nas bardzo zaangażowanie uczniów w akcje sprzątania swoich lokalnych rzek i jezior. Dzięki temu poznają swoje wody, uczą się o nie dbać i kształtują ważne, pozytywne nawyki.
Dzieci i młodzież aktywnie włączyła się do akcji sprzątania wód. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak posprzątali brzegi jeziora Wigry, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 368 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie podczas spaceru brzegami Kanału Żerańskiego oczyścili go ze szpecących go śmieci. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Jaworze wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Jaworze posprzątali Nysę Szaloną w swoim mieście. Sprzątanie brzegów rzeki Skora było też ważnym zadaniem uczniów Szkoły Podstawowej w Pielgrzymce na Dolnym Śląsku. Bydgoskimi wodami zajęli się uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ. Dobry przykład pokazali podopieczni Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bysławiu, którzy posprzątali swoje lokalne jezioro Bysławskie. W imieniu naszych wód – serdecznie dziękujemy!
Czyste wody zaczynają się od Ciebie!
W Tydzień Czystości Wód przypominamy, że śmieci nad wodę same nie przywędrowały. Dopływają do tych miejsc z nurtem rzek z innych części zlewni lub są umyślnie do nich wrzucane, aby „utopić” problem ich zagospodarowania przez śmiecących. Kosztem środowiska przyrodniczego, estetyki i naszego zdrowia. Będąc nad rzeką czy jeziorem wyrzucaj śmieci w wyznaczonych do tego miejscach, a jeśli ich nie ma – zabierz ze sobą. Reaguj też gdy widzisz zaśmiecanie albo odkryłeś dzikie wysypisko nad wodą. Zgłoś to do najbliższej jednostki Wód Polskich albo lokalnego samorządu.
Możesz dać też dobry przykład! Angażuj się w akcje sprzątania organizowane przez lokalne stowarzyszenia czy władze. Możesz zorganizować ją też samodzielnie – zostań bohaterem swoich lokalnych wód. W końcu przebywanie nad wodą daje nam radość i ukojenie, a tym większe one będą im czystsze wody będą nam towarzyszyć. Jednak o dobry stan wód musimy zadbać sami. Stan naszych rzek i jezior jest wizytówką naszego postępowania, dlatego dawajmy dobry przykład, nie tylko od święta!
zródło: Wody Polskie
Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia.
Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego.
Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru.