Ponad miliard złotych na kluczowe inwestycje przeciwpowodziowe
Wody Polskie złożyły pierwsze wnioski w ramach FEnIKS o szacunkowej wartości ponad miliarda złotych! Dzięki wsparciu środków europejskich Wody Polskie będą mogły zrealizować pięć kluczowych inwestycji przeciwpowodziowych, które poprawią bezpieczeństwo ponad 70 tysięcy mieszkańców południa Polski.
Zgłoszone projekty dotyczą kluczowych inwestycji hydrotechnicznych w ramach Działania FENX.02.04 pn. „Adaptacja do zmian klimatu zapobieganie klęskom i katastrofom” dla typu projektu budowa, przebudowa lub remont urządzeń wodnych i infrastruktury towarzyszącej, służących zmniejszeniu skutków powodzi lub suszy. Łączna szacunkowa wartość pięciu przeciwpowodziowych projektów wynosi ok. 1 009 830 987 zł, z czego dofinansowanie Unii Europejskiej to ok. 753 012 636 zł.
Popowodziowa odbudowa cieku Miedzianka i Witka
Celem projektu jest zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej dolin rzek Miedzianki i Witki przez modernizację i budowę nowych budowli przeciwpowodziowych, w tym ubezpieczenie koryta i umocnienie brzegów za pomocą materiałów naturalnych.
Działania te przyczynią się również do poprawy ciągłości morfologicznej rzek przez likwidację przeszkód na drodze migracyjnej organizmów wodnych oraz realizację działań renaturyzacyjnych.
Efektem będzie modernizacja ok. 0,84 km wałów przeciwpowodziowych oraz zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego dla ok. 25 tys. mieszkańców.
Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Rzymówka na rzece Kaczawie
Projekt zakłada budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego Rzymówka na rzece Kaczawie, co ma na celu poprawę bezpieczeństwa powodziowego w Legnicy, Rzymówce, Kozowie, Rokitnicy, Łaźniczkach oraz innych miejscowościach położonych w dolinie rzeki Kaczawy.
Realizacja zbiornika pozwoli na spłaszczenie fal powodziowych, obniżenie poziomu wody podczas wysokich stanów oraz zwiększenie retencji wody. Planowana pojemność zbiornika to około 10,49 mln m³, a z efektów projektu skorzysta ok. 32,5 tys. osób.
Przebudowa Polderu Żelazna – Etap II
To drugi, końcowy etap inwestycji, której celem jest przebudowa Polderu Żelazna. Projekt przewiduje dokończenie prac rozpoczętych w latach 2020–2023, co pozwoli na osiągnięcie docelowych parametrów polderu.
Po zakończeniu inwestycji retencja polderu zwiększy się do 9,7 mln m³, co poprawi bezpieczeństwo mieszkańców Opola jak i ochronę Wojewódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Uszczelnienie, podwyższenie i modernizacja korpusu lewego wału rzeki San na terenie gmin Stalowa Wola i Zaleszany
Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa powodziowego przez uszczelnienie, podwyższenie oraz modernizację lewego wału rzeki San na odcinku od km 9+390 do 27+000, obejmującym tereny gmin Stalowa Wola i Zaleszany w powiecie stalowowolskim w województwie podkarpackim.
Realizacja inwestycji pozwoli na zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej na obszarze ok. 7,3 tys. ha oraz poprawi bezpieczeństwo ok. 8,5 tys. mieszkańców.
Poprawa bezpieczeństwa powodziowego poprzez modernizację obwałowań rzeki Wisły, Gostynki i Mlecznej
Celem projektu jest modernizacja wałów przeciwpowodziowych na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz miasta Tychy, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa powodziowego terenów zagrożonych zalaniem.
Inwestycja obejmuje wybudowanie, przebudowę lub zmodernizowanie około 24,8 km wałów przeciwpowodziowych, co zwiększy ochronę ok. tysiąca mieszkańców oraz zabezpieczy tereny zabudowy mieszkalnej, gospodarczej, infrastruktury technicznej i rolnej przed powodzią.
Bezpieczeństwo wodne priorytetem działań Wód Polskich
Realizacja powyższych projektów przyczyni się do znaczącej poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w regionach objętych inwestycjami, zwiększy retencję wodną oraz wzmocni odporność na skutki zmian klimatycznych. Działania te wpisują się w strategiczne cele Wód Polskich związane z adaptacją do ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz ochroną środowiska wodnego.
zródło: Wody Polskie
Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z powodzeniem działa w powiecie strzelińskim i ząbkowickim.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności. Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego. Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden. Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru.
◦