Sery z Lutomierza w krajowej czołówce. Dolnośląska jakość doceniona w AgroLidze
W czasach, gdy polskie rolnictwo i przemysł spożywczy stają przed coraz większymi wyzwaniami związanymi z kosztami produkcji, konkurencją międzynarodową i zmieniającymi się oczekiwaniami konsumentów, sukcesy rodzimych przedsiębiorstw nabierają szczególnego znaczenia. Potwierdzeniem wysokiego poziomu polskiej przedsiębiorczości rolno-spożywczej są wyniki konkursu AgroLiga 2025, którego uroczyste podsumowanie odbyło się 19 czerwca 2026 roku w Pałacu Prezydenckim.

Wśród najlepszych firm w kraju znalazło się dolnośląskie Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe PASTERNAK z Lutomierza, znane szerzej jako producent cenionych Serów Lutomierskich. Firma zdobyła tytuł Wicemistrza Krajowego w kategorii FIRMA, trafiając do ścisłej krajowej czołówki przedsiębiorstw związanych z sektorem rolno-spożywczym.

To wyróżnienie ma szczególną wartość, ponieważ AgroLiga od ponad trzech dekad promuje najlepsze gospodarstwa i przedsiębiorstwa, które nie tylko osiągają znakomite wyniki ekonomiczne, ale także stawiają na rozwój, innowacyjność i wysoką jakość produktów. Laureaci wybierani są w wieloetapowym procesie oceny, najpierw na poziomie wojewódzkim, a następnie krajowym. Ostateczny werdykt kapituły oznacza uznanie ekspertów dla całokształtu działalności przedsiębiorstwa.
Sukces firmy z Lutomierza to także powód do dumy dla całego Dolnego Śląska. Region od lat słynie z wysokiej jakości produktów spożywczych, a lokalni producenci coraz skuteczniej konkurują na rynku krajowym i zagranicznym. Wyróżnienie dla Serów Lutomierskich pokazuje, że tradycja połączona z nowoczesnym podejściem do produkcji może przynosić wymierne efekty.
Tegoroczna gala AgroLigi zgromadziła przedstawicieli najważniejszych instytucji związanych z rolnictwem. Nagrody wręczali m.in. prezydent RP Karol Nawrocki, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Dla przedsiębiorstwa z Lutomierza tytuł Wicemistrza Krajowego jest nie tylko prestiżowym wyróżnieniem, ale także potwierdzeniem, że konsekwentnie budowana marka oparta na jakości i zaufaniu klientów znajduje uznanie w skali całego kraju. To również sygnał dla konsumentów, że wybierając lokalne produkty, wspierają firmy, które należą do najlepszych w Polsce.
Sukces Serów Lutomierskich pokazuje, że polska wieś i polskie przetwórstwo spożywcze mają się czym pochwalić. W świecie zdominowanym przez wielkie koncerny coraz większe znaczenie zyskują przedsiębiorstwa rodzinne i regionalne marki, które dzięki jakości, tradycji i pasji potrafią skutecznie budować swoją pozycję na rynku. AgroLiga po raz kolejny udowodniła, że właśnie takie firmy są wizytówką polskiego rolnictwa i gospodarki żywnościowej.

W Pałacu Prezydenckim 19 czerwca 2026 r. miała miejsce uroczysta gala wręczenia nagród zwycięzcom AgroLigi 2025. To konkurs z 33-letnią historią, w którym wybierani są najlepsi przedstawiciele sektora rolnego. W tej edycji wyróżnionych zostało 12 rolników i 17 przedsiębiorstw.

Nagrody wręczali prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki oraz przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
W kategorii ROLNIK tytuł Mistrza Krajowegootrzymał Damian Kacprzak z miejscowości Stare Paski, w woj. mazowieckim. Jego gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Uprawy obejmują głównie zboża i rzepak, które wykorzystywane są do produkcji pasz. Wszystkie prace polowe prowadzone są w systemie bezorkowym, co pozwala ograniczyć czas i koszty uprawy oraz zapewnia dbałość o strukturę gleby.
Z kolei tytuł Pierwszego Wicemistrza Krajowegoprzyznano Grażynie i Danielowi Szmidtkom oraz Laurencji i Dawidowi Sobotom z Kędzierzyna-Koźla w woj. opolskim. Prowadzą oni wspólnie rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 140 ha. Zajmują się produkcją mleka. Utrzymują średniorocznie 300 sztuk bydła rasy simentalskiej, w tym 180 krów mlecznych, 80 jałówek i 40 cieląt. Wydajność wynosi 9 tys. litrów mleka a roczna produkcja towarowa – 1,3 mln litrów i 30 ton żywca wołowego. Prowadzą też produkcję roślinną, wykorzystywaną w gospodarstwie. Uprawiają głównie pszenicę, jęczmień ozimy i jary, żyto oraz kukurydzę i sorgo na kiszonkę.
Kapituła konkursowa wybrała także Wicemistrzów Krajowych. Wśród nich są Julia i Amadeusz Mielniczukowie z Kryszyna w woj. lubelskim. W ich gospodarstwie na ponad 200 ha uprawiana jest fasola wielokwiatowa, a na ok. 40 ha dynia oleista na pestki, rzepak ozimy i pszenica ozima na ziarno. Gospodarstwo posiada w pełni zautomatyzowaną linię technologiczną do czyszczenia i suszenia. Wicemistrzami Krajowymi zostali też Wiesława i Tadeusz Wójcikowie z Niecieczy w woj. małopolskim. Prowadzą oni gospodarstwo rodzinne o powierzchni 250 ha, specjalizujące się w produkcji roślinnej – pszenicy, kukurydzy, rzepaku oraz soi. Agnieszka i Dariusz Góralczykowie z miejscowości Czyżew Ruś w woj. podlaskim to kolejni wicemistrzowie krajowi. Zajmują się hodowlą bydła mlecznego i produkcją mleka wysokiej jakości. Posiadane przez nich stado krów liczy 180 sztuk rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Produkcja mleka kształtuje się na poziomie 2 mln litrów rocznie, a powierzchnia gospodarstwa wynosi 150 ha. Do grona Wicemistrzów Krajowych należą także Ewa i Jacek Barowie z miejscowości Wysoka w woj. śląskim. Ich gospodarstwo działa od 1993 r. Na obszarze 100 ha prowadzona jest produkcja roślinna m.in. pszenicy, kukurydzy, grochu oraz facelii błękitnej. Hodowane są także indyki – 60 tys. sztuk rocznie oraz owce – 90 sztuk.
Z kolei tytuł Laureata Krajowego zdobyli: Magdalena i Waldemar Bylinowiczowie z miejscowości Jastrzębia w woj. dolnośląskim; Mirosława i Piotr Łukaszewiczowie z Broniewa w woj. kujawsko-pomorskim; Jolanta, Tadeusz i Grzegorz Błauciakowie z Nowin Wielkich w woj. lubuskim; Izabela i Mirosław Gnidowie z miejscowości Sadkowa Góra w woj. podkarpackim (otrzymali także specjalną nagrodę KRUS za przestrzeganie zasad bhp); Marta i Adam Strzelczykowie z miejscowości Przyjma w woj. wielkopolskim oraz Honorata i Paweł Wróblowie z miejscowości Jeziorki w woj. zachodniopomorskim.
Natomiast w kategorii FIRMA zostały Mistrzami Krajowymi Zakłady Mięsne Zakrzewscy Sp. z o.o. ze Szczuczyna w woj. podlaskim oraz Zakład Produkcji Mleczarskiej Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol z Mrągowa w woj. warmińsko mazurskim. Tytuł Pierwszego Wicemistrza Krajowego przyznano firmie SWIMER Łukasz Otremba z Torunia w woj. kujawsko-pomorskim oraz Konsorcjum Rodzinnemu Purple Valley Sp. z o.o. z Szydłowa w woj. świętokrzyskim.
Tytułami Wicemistrza Krajowego uchonorowane zostały: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe PASTERNAK z Lutomierza w woj. dolnośląskim oraz firmy KANDY Dariusz Socik z Piotrkowa Trybunalskiego w woj. łódzkim, PEXET STAROWIEJSKA Tomasz Ptasiewicz z Ciechanowa w woj. mazowieckim i firma Rzeźnictwo-Wędliniarstwo Szwarc Tomasz z miejscowości Poświętno w woj. wielkopolskim.
Z kolei tytuł Laureata Krajowego przyznano przedsiębiorstwom: WILKOŁAZIAK Sp. z o.o. z miejscowości Wilkolaziak Trzeci w woj. lubelskim, AGOS GROUP Marek Zientecki z Międzyrzeca w woj. lubuskim, Winnica Libiąż Sp. z o.o. z Libiąża w woj. małopolskim, Lodowe Inspiracje Tomasz Szypuła z miejscowości Baborowa w woj. opolskim, Masarnia OSIP Zygmunt i Kamil Osip z Wierzawic w woj. podkarpackim, Wytwórnia Wędlin SOBOLSKI Sp. z o.o. z miejscowości Góra w woj. pomorskim, Piekarni Janów-Olsztyn s.c. Marcin i Malwina Kempa z Janowa w woj. śląskim, „Ekoinwest-Mazury” s.c. z miejscowości Giże w woj. warmińsko-mazurskim i Willa Polanka z miejscowości Robuń w woj. zachodniopomorskim.
Nagrody zwycięzcom i laureatom wręczali m.in. Jacek Czerniak, sekretarz stanu w MRiRW i Agata Łysakowska, dyrektor Biura Prasowego ARiMR.

Konkurs AgroLiga, współorganizowany przez Stowarzyszenie AgroBiznesKlub, ma wieloletnią tradycję. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1993 r. i od tego czasu wzięło w nim udział tysiące rolników i firm z sektora przetwórczego. Laureaci wybierani są dwuetapowo. Na poziomie wojewódzkim kandydaci są oceniani przez przedstawicieli Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Urzędów Marszałkowskich lub Urzędów Wojewódzkich oraz laureatów konkursu z poprzednich lat a jury wybiera Mistrzów Wojewódzkich. Dopiero spośród nich kapituła konkursowa wybiera Wicemistrzów i Mistrzów Krajowych.
Zdjęcia: M.Dyjuk/ARiMR
zródło: https://www.gov.pl/web/arimr/gala-konkursu-agroliga-2025-wyroznienia-dla-najlepszych-rolnikow-i-firm
Radio Gromnik to niezależne radio internetowe, które z ogromnym powodzeniem działa w powiecie strzelińskim, oławskim, kłodzkim i ząbkowickim. Nie brakuje także wieści z innych regionów Dolnego Śląska.
Naszą misją jest dostarczanie słuchaczom najświeższych informacji oraz ciekawych audycji, które przybliżają życie lokalnej społeczności.
Współpracujemy z wieloma artystami, pasjonatami i osobami, które mają ciekawe historie do opowiedzenia. Dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i interesująca dla każdego.
Mamy również sportowe patronaty medialne: Strzelinianka Strzelin, Kwarcyt Jeglowa, Faraon Ziębice, Walkirie Ziębice, STS GromBike Intrawer Team Strzelin.
Pobierz darmową aplikację Patronite Audio lub Radio Expert na Google Play i App Store. Jesteśmy dostępni na stronie Radio Garden.
Radio Garden to internetowa aplikacja, która pozwoli wam sprawdzić czego słucha się na świecie. Dzięki niej możecie posłuchać lokalnych rozgłośni z przeróżnych stron świata – do wyboru do koloru.
Reklama lokalna? Nie ma problemu! Nasz adres znajdziesz na naszej stronie internetowej.
Jesteśmy partnerem usługi AudioXi – https://audioxi.pl
Polskie muzyczne premiery gramy dla Was dzięki współpracy z DJ ProMotion – https://djpromotion.com.pl/djraport/category/tylko-polska-muzyka/
Jesteśmy partnerami ZAIKS – od zawsze!
Streaming dzięki współpracy z RCS
Przydatne linki: Gdzie nas słuchać?
https://onlineradio.pl/Radio%20Gromnik/
https://radio.garden/listen/radio-gromnik/4BcgIrCD
https://patronite.pl/patrocast/podcasts/8d0cc455-d0c1-42b6-a24d-3cc37857a68f/details
https://www.radioexpert.net/radio-gromnik-online-radio-kaczowice/
Słuchaj Radio Gromnik na swoim Androidzie
https://crystalmissions.com/app/gp/plradio?radio=Radio%20Gromnik

a także iOS Słuchaj Radio Gromnik na swoim urządzeniu 🙂
https://apps.apple.com/pl/app/daily-tunes/id6757708372?l=pl
radiogromnik.pl
